القای زایمان

القای زایمان زمانی است که شروع زایمان به صورت غیر طبیعی ایجاد شود، این شروع را با عنوان زایمان القایی ارائه می دهند.

زایمان به طور طبیعی وقتی شروع می شود که بارداری به دوره ی کامل آن برسد. ولی اگر زایمان پس از 40 یا 41 هفته اتفاق نیفتد، پزشکان ممکن است القای زایمان را پیشنهاد کنند تا فوراً زایمان مصنوعی را آغاز کنند. اگر پزشکان کودک را در معرض کوچک ترین خطری بدانند، ممکن است زایمان را القاء کنند. القای زایمان یک روش معمول و ایمن با هدف محافظت از مادر و کودک است. اکثر افراد در زمان طبیعی زایمان می کنند ولی برخی، نیاز به این روش دارند.

القای درد زایمان به‌این معناست که قبل از آنکه خودش شروع شود، موجب شروع آن بشویم. القا می‌تواند اختیاری باشد (برای راحتی بیمار یا پزشک انجام شود) یا ممکن‌است برحسب ضرورت انجام شود (به‌خاطر مشکلات مربوط به‌زایمان، دارویی یا جنینی باشد).

ایمان معمولا خودبه‌خود و به طور طبیعی انجام می‌گیرد اما گاهی نیز باید در زایمان دخالت کرد؛ چون گاهی این فرآیند به‌طور طبیعی و خودبه‌خود پیش نمی‌رود...

آیا شما به عنوان یک مادر باردار، به خاطر تولد نوزادتان که به زودی اتفاق خواهد افتاد، فوق العاده هیجان زده شده ايد و یا عصبی هستید؟ آیا شنیدن داستان های ترسناک از روند انجام زایمان طبيعي در چنين شرايطي، موجب ترس شما شده است؟ نگران نباشید! بروز این حالات و ضعيف شدن اعصاب در روزهاي نزدیک شدن به وقت زایمان کاملا طبیعی است.

تاریخ زایمان شما برای زمانی است که احتمال می‌رود شما بتوانید کوچولویتان را در آغوش بگیرید اما بسیاری از خانم‌ها دو هفته زودتر از این زمان یا حتی دو هفته بعد از تاریخ محاسبه شده زایمان می‌کنند. بنابراین بهتر است علاوه بر دانستن علائم نزدیک شدن زایمان در صورت گذشتن از 40 هفته فکری برای زایمان طبیعی بکنید.

زایمان به طور طبیعی با رسیدن به آخر دوران بارداری آغاز می‌شود. اما اگر، حتی پس از ۴۰ یا ۴۱ هفته، شروع نشود پزشکان ممکن است برای شروع مصنوعی فرایند تولد کودک،القای زایمان را توصیه کنند. همچنین در صورت احساس خطر برای کودک نیز شما را به آن وا می‌دارند.

برخی از مادران باردار 1 یا 2 هفته پس از موعد زایمان نیز هیچ علائمی از درد زایمان ندارند و یا با بیماری های خاصی مانند پره اکلامپسی، دیابت بارداری، فشار خون بالا و بیماری های کلیوی مواجه هستند و یا کیسه مایع آمنیوتیک آنها زودتر از موعد پاره شده است، این افراد باید هر چه سریع تر زایمان کنند، برای تحریک و شروع درد زایمان می توان از روش های خانگی و تغذیه استفاده کرد اما برخی باید از روش های القای زایمان در بیمارستان (IOL) استفاده کنند.

در برخی موارد تحریک دهانه رحم برای زایمان یا القای زایمان مناسب خواهد بود. شرایط القای زایمان، احتمال زجر جنینی منجر به سزارین و چگونگی القای زایمان توسط پزشک متخصص زنان و زایمان تعیین خواهد شد. خونریزی و احتمال زجر جنینی منجر به سزارین از عوارض القای زایمان محسوب می شود. القای زایمان با اکسی توسین و یا پروستاگلاندین می تواند منجر به کاهش ضربان قلب جنین شود.

القای زایمان چیست؟ چه زمانی القای زایمان انجام می شود؟ آیا القای زایمان برای جنین و مادر خطرناک است؟ در چه مواردی نباید القای زایمان انجام شود؟ پاسخ تمام این سوالات را در ادامه بخوانید.