عمل تنگ کردن واژن با پرینورافی چیست؟ | با لیزر | عوارض و هزینه

چکیده مطلب

امروزه تقاضای زنان برای استفاده از عمل های جراحی زیبایی زنان بسیار افزایش یافته است. با این کار زنان احساس بهتری نسبت به خود به دست می آورند و کیفیت زندگی آن ها تا حد زیادی بهبود پیدا می کند. آیا شما هم به دنبال یک روش خوب و مناسب هستید؟
آیا در بین عمل های جراحی زیبایی نام پرینورافی را شنیده اید؟ به طور کلی پرینه چیست و به چه دلایلی نیاز به جراحی پیدا می کند؟
این جراحی چگونه انجام می شود و کارایی آن به چه صورت است؟ آیا این عمل برای شما مناسب است؟ تا چه مدت ماندگاری دارد و هزینه آن چگونه تعیین می گردد؟ چه دستورالعمل هایی قبل از جراحی و بعد از آن باید رعایت شوند؟ آیا با عوارضی رو به رو خواهید بود؟
این مقاله را مطالعه کنید تا پاسخ تمامی سوالات بالا را به دست آورید و بتوانید با آگاهی بیشتری با پزشک متخصص مشورت داشته باشید.

پرینه چیست؟

پرینه بخشی از ناحیه تناسلی است که در بین مقعد و مهبل قرار گرفته و وظیفه بسیار مهمی برای حمایت از اندام های اطراف خود دارد که این اندام ها در شل بودن و سفت بودن واژن تاثیر گذار هستند. به نظر شما چه دلایلی سبب آسیب دیدگی آن می شوند؟

 • زایمان طبیعی

  در برخی از موارد برای خروج راحت تر نوزاد در زایمان طبیعی، برشی در قسمت پرینه زده می شود. همچنین اگر پزشک به نادرستی بخیه زده باشد، ممکن است تا این بافت به خوبی بهبود نیابد و مشکلاتی را برای بیمار به همراه داشته باشد.
 • چاقی بی از اندازه

  اگر وزن بیش از تحمل کل بدن باشد، ممکن است تا به پرینه و ساختار های حامی آن فشاری وارد شود و خاصیت ارتجاعی آن را از بین ببرد.
 • کاهش وزن شدید

  افرادی که با رعایت رژیم های غذایی سنگین به طور سریع کاهش وزن پیدا می کنند، حتما با ضایعات پوستی و اضافی رو به رو می شوند. کاهش وزن شدید می تواند اثر بسیار مخربی روی پرینه و سایر ماهیچه ها داشته باشد.

عمل پرینورافی چیست؟

پرینورافی نوعی عمل جراحی زیبایی و ترمیمی بوده که موجب بهبود و درمان بخش های آسیب دیده واژن می شود. در این جراحی، پزشک متخصص با تنگ کردن واژن اقدامی برای جوان سازی واژن نیز می کند.

آیا جراحی پرینورافی برای شما مناسب است؟

معمولا تمام خانم هایی که دچار شل شدگی واژن شده اند، می توانند از این پرینورافی برای به دست آوردن زیبایی واژن خود استفاده داشته باشند. در اکثر موارد برای تکمیل نتیجه مورد نظر از لابیاپلاستی نیز استفاده می شود. کاندیدای مناسب پرینورافی عبارتند از:

 1. افرادی که زایمان های متعددی انجام دادند.
 2. افرادی که دچار مشکل در ارگاسم های جنسی خود شده اند.
 3. افرادی که ژنتیک در شل شدگی واژن آن ها تاثیر داشته است.
 4. افرادی که به دلیل سن بالا دچار افتادگی و شل شدگی واژن شده اند.
 5. افرادی که گشاد بودن واژن آن ها موجب مبتلا شدن به عفونت های مکرر می شود.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای جراحی پرینورافی نمی باشند؟

به طور معمول این عمل برای افراد زیر توصیه نمی شود:

 • خانم های باردار
 • خانم های دچار شلی رحم
 • خانم های دچار تومور های لگنی
 • خانم های دارای قصد باردار شدن
 • خانم های مبتلا به چاقی مزمن
 • خانم های دچار یبوست های مکرر
 • خانم های مبتلا به بیماری های خود ایمنی

کاربرد های عمل پرینورافی

این جراحی به منظور جوان سازی و تنگ کردن واژن مورد استفاده قرار می گیرد، اما به غیر از بهبود زیبایی، کاربرد های دیگری دارد که در زیر به آن ها اشاره کردیم:

 • درمان خارش واژن
 • درمان بی اختیاری ادرار
 • درمان خروج باد از ناحیه واژن
 • درمان بیرون زدگی مثانه (رکتوسل)
 • درمان درد شدید در زمان رابطه جنسی (وستیبولیت ولور)
 • درمان انقباض غیر ارادی در واژن در هنگام روابط جنسی (واژینیسموس)

هزینه عمل پرینورافی

هزینه این جراحی نیز همانند تمام جراحی های زیبایی و درمانی با توجه به فاکتور های مختلفی تعیین می گردد. بنابراین نمی توانیم اکنون مبلغ دقیقی را برای شما بیان کنیم. بهترین راهکار برای آگاهی شما از قیمت نهایی این عمل این است که تحت معاینه و ویزیت یک پزشک متخصص زنان خوب قرار بگیرید.

نحوه عمل پرینورافی

برای انجام این عمل از بیهوشی و یا بی حسی موضعی استفاده می شود. به ندرت پیش می آید که فردی به بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشد.
در این جراحی که حدود یک ساعت زمان می برد، جراح برشی به شکل V در بخش خلفی واژن ایجاد می کند و در نهایت به برداشتن بافت های آسیب دیده می پردازد. در ادامه زخم ها بخیه زده شده و جراحی پایان یافته است.

ماندگاری عمل پرینورافی

این جراحی به طور معمول دائمی می باشد. اگر می خواهید تا نتایج عمل برای شما ماندگاری داشته باشد، توصیه می شود تا بعد از آخرین زایمان خود برای انجام آن اقدام کنید.

دوره نقاهت جراحی پرینورافی

معمولا بین 5 تا 7 روز باید استراحت داشته باشید. اما به طور کلی تا زمان بهبودی کامل باید تمام نکات مراقبتی که در ادامه مقاله برای شما شرح داده شده است را رعایت کنید. معمولا بهبودی کامل در حدود 3 تا 6 ماه به دست می آید.

اقدامات قبل از عمل پرینورافی

قبل از اینکه این عمل را انجام دهید، یک پزشک متخصص خوب مواردی را در نظر می گیرد که عبارتند از:

 1. تست پاپ اسمیر توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار می گیرد.
 2. در صورت وجود عفونت های باکتریایی و قارچی در ناحیه واژن، باید در ابتدا به درمان این موارد پرداخته شود.
 3. اگر دچار بیماری خاصی هستید، حتما باید سوابق پزشکی خود را در اختیار پزشک متخصص خود قرار دهید.
 4. دیواره های واژن در صورت یائسه بودن و خشک بودن، دارای استروژن نمی باشند. اگر در این شرایط تحت عمل قرار بگیرید، دوره نقاهت شما حدود 3 ماه افزایش پیدا می کند. بنابراین یک متخصص زنان خوب در این وضعیت به شما پیشنهاد می دهد که از استروژن های داخل واژن استفاده داشته باشید.
 5. مصرف دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین باید قبل از جراحی قطع شود.
 6. مورد مهم دیگر رعایت یک رژیم غذایی مناسب قبل از جراحی است. شما باید مواد غذایی حاوی پروتئین و فیبر بالا مصرف کنید و همچنین میزان زیادی آب بنوشید.

درد جراحی پرینورافی

در این جراحی، بخیه هایی در عمق زخم های شما زده شده است که به همین دلیل کاملا طبیعی است که تا مدت زمانی احساس ناراحتی و درد خصوصا در زمان نشستن داشته باشید. اما این درد با کمک دارو های مسکن تجویز شده کاملا قابل تحمل می باشد. مصرف آن ها باید تا زمان بهبودی بخیه ها ادامه داشته باشد.
توجه کنید که به طور خودسرانه از مسکن استفاده نکنید، زیرا می تواند منجر به یبوست شود.

عوارض جراحی پرینورافی

در برخی از موارد پرینورافی می تواند با عوارض زیر همراه باشد که اگر با این عوارض رو به رو شدید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • بروز علائم عفونت

  در صورتی که درمان به دست یک فرد غیر مجرب انجام شود و یا شما توصیه های پزشک خود را به درستی رعایت نکنین، می توانید با عفونت رو به رو شوید.
 • تهوع و سرگیجه

  در صورتی که از بیهوشی استفاده شده باشد، استفراغ و سرگیجه بعد از عمل رخ می دهد که بعد از چند روز از بین خواهد رفت.
 • خونریزی بیش از اندازه

  بعد از برداشتن پک های جراحی، بروز کقداری خونریزی طبیعی است، اما اگر میزان آن بیش از مقدار خونریزی در دوران پریودی شما باشد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • یبوست مداوم

  برای جلوگیری از این عارضه باید علاوه بر رعایت اقدامات قبل از جراحی، توجه کافی به رژیم غذایی بعد از عمل داشته باشید.
 • ترشحات واژن با بوی بد

  پس از جراحی ممکن است تا با ترشحات زرد و یا قهوه ای رنگ رو به رو شوید. این اتفاق طبیعی است، اما اگر این ترشحات با بوی بد همراه باشند، حتما باید با پزشک متخصص تماس بگیرید.

مراقبت های بعد از جراحی پرینورافی

بعد از انجام این جراحی باید مراقبت هایی را مد نظر قرار دهید که عبارتند از:

 1. معمولا درد های خفیفی را بعد از عمل تجربه خواهید کرد که به راحتی به کمک دارو های مسکن تجویز شده توسط پزشک از بین می روند.
 2. مقدار جزئي ترشحات و خونریزی طبیعی است، اما اگر مقدار آن ها بیش از حد و مداوم شد، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
 3. بهتر است تا چند روز در منزل استراحت کنید.
 4. تا زمانی که بهبودی خود را به دست بیاورید، از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزید.
 5. در صورتی که برای عمل از بیهوشی استفاده شده باشد، تا حدود 48 ساعت وجود سرگیجه طبیعی می باشد، اما اگر میزان آن بیشتر شد، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
 6. محل زخم را تمیز و خشک نگه دارید.
 7. حدود 6 هفته از انجام رابطه جنسی دوری کنید.
 8. میزان زیادی آب و مایعات بنوشید.
 9. از مصرف غذا های دارای فیبر بالا غافل نشوید، زیرا در بهبودی سریع تر به شما کمک می کنند.
 10. با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب، از یبوست جلوگیری نمایید.
 11. تا حدود 58 هفته بعد از جراحی به هیچ عنوان نباید از تامپون استفاده داشته باشید.
 12. بهتر است تا حدود 6 هفته از رانندگی کردن بپرهیزید.

سوالات متداول

 1. آیا گشاد شدن واژن علائمی دارد؟

  بله، این اتفاق با علائم زیر همراه می باشد:
  • حس کردن فشار در زیر لگن
  • تکرر ادرار
  • نرسیدن به ارگاسم
  • بروز عفونت های مکرر واژن
  • رضایت نداشتن از رابطه جنسی
  • بروز درد در زمان رابطه جنسی
  • احساس پر بودن زیر شکم
 2. مدت زمان عمل پرینورافی چقدر است؟

  این جراحی حدود 1 ساعت طول می کشد.
 3. پس از برداشتن پک های جراحی، میزان خونریزی به چه صورت است؟

  پک هایی که بعد از جراحی روی قسمت تحت درمان گذاشته می شوند، معمولا حدود 4 ساعت بعد از عمل و یا صبح روز بعد برداشته می شوند. پس از آن وجود مقداری خونریزی طبیعی است، اما باید توجه کنید که نباید میزان آن از خونریزی دوران پریودی شما بیشتر باشد. این خون در ابتدا قرمز روشن بوده و به مرور رو به تیرگی و قهوه ای شدن پیش می رود تا به طور کامل قطع گردد.
 4. آیا قبل از جذب بخیه ها خونریزی وجود دارد؟

  در صورتی که حدود 3 تا 4 هفته بعد از عمل دچار خونریزی شدید، در ابتدا مطمئن که این خونریزی مربوط به پریودی است و یا خیر. اگر پریود نشده بودید، حتما به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.
 5. آیا وجود ترشحات واژن بعد از جراحی طبیعی می باشد؟

  اگر بعد از عمل با ترشحات بد بو از واژن خود رو به رو شدید، این اتفاق طبیعی نبوده و باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید. در این شرایط ممکن است تا آنتی بیوتیک تجویز شود و یا پزشک متخصص با کمک سواب از ترشحات شما نمونه برداری کند.
 6. بعد از جراحی پرینورافی چگونه می توان استحمام کرد؟

  بعد از عمل تا حدود 4 هفته به هیچ عنوان از وان استفاده نکنید و در ممدت زمان کوتاه و به شکل سرپایی دوش بگیرید. برای حمام کردن اطراف واژن خود را بپوشانید. بعد از به دست آوردن بهبودی بهتر است تا اگر تمایل به استفاده از وان داشتید، تا حدود 3 ماه از مواد معطر در داخل آن استفاده نکنید.
 7. آیا امکان رو به رو شدن با تغییراتی در روده و مثانه وجود دارد؟

  یکی از اتفاقات رایجی که بعد از عمل رخ می دهد، یبوست است. شما باید قبل از عمل و بعد از آن یک رژیم غذایی جدی را دنبال کنید تا بخیه های شما به دلیل بروز یبوست دچار مشکل نشوند. استفاده زیاد از میوه و سبزیجات و نوشیدن آب فراوان می تواند به خوبی به شما کمک کند.
 8. آیا بعد از زایمان می توان جراحی پرینورافی انجام داد؟

  خیر، حدود 4 تا 6 هفته بعد از زایمان شما قادر به انجام این جراحی می باشید.
 9. آیا همزمان با پرینورافی می توان عمل های زیبایی دیگری را نیز انجام داد؟

  عمل های زیبایی واژن از جمله هودکتومی، تزریق چربی به لابیاها و واژینوپلاستی با توجه به شرایط بیمار و نظر پزشک متخصص ممکن است.

همانطور كه ميدانيد پرينورافي در كنار روش هاي واژينوپلاستي ، تنگ كردن واژن با نخ و تنگ كردن واژن با ليزر جزو روش هاي موثر و سریع تنگي واژن است

واژینوپلاستی فرآیندی است که با هدف تنگ کردن واژن (مهبل) پس از گشاد یا شل شدن در اثر زایمان طبیعی و یا پیری انجام می‌شود.

پرینورافی یا تنگ کردن واژن عملی است که برای ترمیم پرینه بر روی بانوانی انجام می‌شود که دهانه‌های واژنشان گشاد و شل شده است.