زایمان با حضور همسر

اگر درد زایمان طبیعی علت پافشاری شما برای سزارین است باید بدانید که می توانید زایمانی طبیعی و بی درد را با حضور همسرتان در اتاق زایمان تجربه کنید!

وقتی دردهای زایمان شروع می شوند، برای کمک هر چه بیشتر به همسرتان این موارد را رعایت کنید

همسر یک زن باردار نزدیک‌ترین فرد به اوست و زنان باردار بیشتر از هر کسی به توجه و همراهی همسرش احتیاج دارد. شما می‌توانید با ایفای درست نقش خود در هنگام زایمان، خاطرۀ خوبی از تولد نوزادتان برای خود و همسرتان رقم بزنید. یک زایمان بی‌دردسر و راحت، خواستۀ هر دوی شماست که می‌توانید در تحقق آن نقش مهمی داشته باشید. آرامش دادن به همسرتان، کمک به جمع کردن وسایل مورد نیاز برای ماندن در بیمارستان و همچنین انجام دادن کارهایی هنگام رسیدن به بیمارستان از جمله وظایف پدر کودک هنگام زایمان است. در این مطلب می‌توانید با نکاتی برای همراهی همسران باردار خود هنگام زایمان و تولد کودکتان آشنا شوید.

حضور پدر در اتاق زایمان می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس مادر در حین زایمان شده و این احساس را به مادر منتقل کند که هر لحظه حامی او در کنارش ایستاده است و وضع را کنترل می‌کند. قرار است طرح حضور پدر در اتاق زایمان برای کاهش میزان سزارین و آسان‌تر شدن شرایط زایمان در بیمارستان‌هایی که قابلیت مناسب‌سازی این طرح را دارند اجرا شود.

زایمان طبیعی با حضور همسر باعث آرامش مادر و کمک به انجام تکنینک های تنفسی و کاهش درد مادر هنگام زایمان طبیعی میشود .حضور همسر در زایمان طبیعی مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن می پردازیم .

زنانی که همسرانشان در هنگام وضع حمل در کنار آن‌ها بودند، در مقایسه با زنانی که شوهرانشان حضور نداشتند، کمتر درد کشیدند.

آیا حضور همسر در هنگام زایمان به نفع مادر و نوزاد است یا خیر و چه خوبی ها و بدی هایی دارد؟

با حضور پدر هنگام زایمان، طول مدت زایمان کوتاه‌تر می‌ شود.

پدرم هنگام زایمان من حضور نداشت، در واقع در آن سال ها حضور پدر در اتاق زایمان مُد نبود و کسی به آن فکر نمی‌کرد. احتمالاً پدر شما نیز مثل پدر من، جایی در اتاقی قدم می‌زده و منتظر شنیدن صدای گریه نوزاد و خبر موفقیت زایمان و سلامتی مادر و فرزندش بوده است. اما چند سالی است که سناریوی زایمان تغییر کرده و بحث حضور پدر در اتاق زایمان مطرح شده است. امروزه حضور پدران در بخش زایمان در بسیاری از کشورهای اروپائی و آمریکا به امری انتخابی تبدیل گشته است. من نیز مخالف ایده حضور مردان در اتاق زایمان نیستم، اما با این حال، حضور همسر دراتاق زایمان به این سادگی‌ها هم نیست.

حضور همسر در اتاق زایمان میتواند تاثیر مثبتی بر مادر و نوزاد داشته باشد, حضور همسر هنگام زایمان میتواند باعث کاهش درد و استرس زایمان شود.