درمان سرطان سینه

چکیده مطلب

آیا عارضه سرطان سینه سبب نگرانی شما نیز می شود؟ آیا درد موجود در این ناحیه نشانه ای از سرطان است؟ علائم و نشانه های این عارضه کدام اند؟ این بیماری در چه بخش هایی از بدن میتواند گسترش پیدا کند؟
موارد خطر ابتلا به این بیماری کدام اند؟
چه روش های تشخیصی و درمانی برای آن وجود دارند؟
در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفید و کاملی در خصوص این عارضه مطالعه کرده و روش هایی برای جلوگیری از آن را بشناسید.

سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه بیماری است که در آن سلول های سینه بدون کنترل رشد می کنند. این بیماری انواع مختلفی داشته که نوع آن بستگی به این دارد که کدام سلول در سینه به سرطان تبدیل شود. در عناوین بعدی نشانه های این عارضه را برایتان بیان می کنیم.
سرطان سینه در چه بخش هایی از سینه ایجاد می شود؟
سرطان سینه می تواند در قسمت های مختلف سینه شروع شود. سینه از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: لوبول ها، مجراها و بافت همبند. لوبول ها غده هایی هستند که شیر تولید می کنند. مجراها لوله هایی هستند که شیر را به نوک پستان می برند. بافت همبند (که از بافت فیبری و چربی تشکیل شده است) همه چیز را احاطه کرده و در کنار هم نگه می دارد. بیشتر سرطان‌های سینه از مجاری یا لوبول‌ها شروع می‌شوند.

علائم سرطان سینه

علائم و نشانه های سرطان سینه ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • توده یا ضخیم شدن سینه که احساس متفاوتی نسبت به بافت اطراف دارد.
 • تغییر در اندازه، شکل یا ظاهر سینه
 • تغییرات در پوست روی سینه، مانند فرورفتگی
 • یک نوک پستان که به تازگی معکوس شده است.
 • قرمزی یا سوراخ شدن پوست روی سینه
 • ترشح از سینه
 • تورفتگی نوک سینه

آیا سرطان سینه به خارج از سینه گسترش پیدا می کند؟

سرطان سینه می تواند از طریق رگ های خونی و رگ های لنفاوی به خارج از سینه گسترش یابد. زمانی که سرطان سینه به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد، گفته می شود که متاستاز داده است.

آیا درد سینه من، ناشی از سرطان است؟

زمانی که درد سینه شما مدت دار بود و شدت آن افزایش پیدا کرد، باید آن را جدی بگیرید، البته نگران نشوید. بهترین کار این است تا با یک متخصص زنان مشورت داشته و با بررسی آزمایش های مربوطه علت درد مشخص گردد.

مراحل سرطان سینه

دو سیستم مرحله بندی مختلف برای سرطان سینه وجود دارد. یکی مرحله سازی آناتومیک نامیده می شود و دیگری مرحله سازی پیش آگهی. مرحله بندی آناتومیک توسط نواحی از بدن که سرطان سینه در آن یافت می شود تعریف می شود و به تعیین درمان مناسب کمک می کند. مرحله‌بندی پیش‌آگهی به پزشک کمک می‌کند تا میزان احتمال بهبودی بیمار از سرطان را با فرض اینکه تمام درمان‌های مناسب انجام شده است، بیان کنند.
سیستم مرحله بندی آناتومیک به شرح زیر است:

 1. مرحله صفر

  زمانی است که بیماری در مجاری شیر (کارسینوم مجرای درجا) موضعی می شود.
 2. مرحله اول

  سرطان پستان کوچکتر از 2 سانتی متر است و به هیچ جا گسترش نیافته است.
 3. مرحله دوم

  سرطان سینه یکی از موارد زیر است:
  • عرض تومور کمتر از 2 سانتی متر است، اما به غدد لنفاوی زیر بغل (IIA) گسترش یافته است.
  • تومور بین 2 تا 5 سانتی متر است (با یا بدون گسترش به غدد لنفاوی).
  • تومور بزرگتر از 5 سانتی متر است و به غدد لنفاوی زیر بازو گسترش نیافته است.
 4. مرحله سوم

  این مرحله که به عنوان سرطان پیشرفته شناخته می شود، غدد لنفاوی و سایر غدد نزدیک به پستان تحت تاثیر قرار گرفته اند. در واقع در این مرحله سلول های سرطانی گسترشی به نقاط دوردست بدن ندارند، اما می توانند در غدد لنفاوی زیر بغل یافت شوند.
  همچنین اندازه تومور در این مرحله بزرگ بوده و می تواند به دیواه قفسه سینه کشیده شود.

 5. مرحله چهارم

  سرطان پستان به عنوان توموری، بدون در نظر گرفتن اندازه، تعریف می شود که به نواحی دور از پستان مانند استخوان ها، ریه ها، کبد یا مغز گسترش یافته است.

روش های تشخیص سرطان سینه

این عارضه هرچه در زمان زودتری تشخیص داده شود، احتمال بیشتری برای بهبودی دارد. باید بدانید که انجام ماموگرافی های غربالگری همانند یک اشعه ایکس ساده می باشند.

 1. ماموگرافی

  در این تست ماهیت توده بررسی و تشخیص داده می شود. این روش می تواند در اکثر موارد قبل از اینکه احساسی از وجود توده ایجاد گردد، آن را تشخیص دهد. در ماموگرافی حتی لکه های ریز کلسیم که از علائم ابتدایی سرطان می باشند نیز، تشخیص داده می شوند.
 2. MRI

  سایز و گسترگی توده با این روش مورد بررسی و تشخیص قرار می گیرد.
 3. اولتراسوند

  در این تست تصاویری از درون بافت سینه در اختیار پزشک قرار می گیرد و مشخص می کند که آیا توده موجود سرطانی است و یا خیر.
 4. بیوپسی

  بیوپسی قطعی ترین روش برای تشخیص توده سرطانی می باشد. برای این کار از بافت سینه نمونه کوچکی گرفته شده و برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

روش های درمان سرطان سینه

در صورت بروز این بیماری، اگر سریع تشخیص داده شود و برای درمان آن زود اقدام گردد، بیماری راحت تر درمان خواهد شد. به طور کلی برای این بیماری روش های درمان زیر وجود دارند:

 1. جراحی

  یکی از روش ها برای درمان این عارضه این است که به طور کامل توده سرطانی برداشته شود.
 2. لامپکتومی

  در این رو بافت سرطانی و بافت سالم اطراف آن برداشته می شود. به طور معمول بعد از این نوع جراحی بیمار تحت درمان رادیوتراپی و یا هورمون درمانی قرار می گیرد. البته از بافت سینه در این روش محافظت خواهد شد.
 3. ماستکتومی

  در این روش بافت سینه به طور کامل برداشته می شود که البته اگر سرطان تهاجمی باشد، این عمل به تنهایی اثر نخواهد داشت.
  در این جراحی رادیکال تعدیل می شود، سینه و گره های لنفاوی برداشته شده، اما عضلات زیر قفسه سینه باقی می مانند. با وجود اینکه بعد از این عمل جراحی رادیوتراپی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، اما اگر سرطان موجب نتاستاز نشده باشد، این عمل می تواند به تنهایی موثر باشد.
  در ماستکتومی رادیکال، سینه و عضلات آن به طور کامل برداشته می شوند.
 4. رادیوتراپی

  معمولا بعد از جراحی برخی از سلول های سرطانی همچنان باقی مانده اند که در این روش تاباندن اشعه به از بین بردن آن ها می پردازد. این درمان موضعی تنها روی سلول های سرطانی اثر داشته و به طور معمول نیاز است تا در طی هفته حدود 5 بار انجام شود.
  این درمان دردی برای بیمار به همراه نداشته و عوارض جانبی که برای او ایجاد می کند نیز، بسیار کم است.
 5. شیمی درمانی

  در این روش با استفاده از دارو های خوراکی و تزریقی به از بین بردن سلول های سرطانی پرداخته شده تا توده کوچکتر شود.
 6. زیست درمانی (درمان بیولوژیک)

  در این روش سعی بر این است تا با بالا بردن سیستم ایمنی فرد، توان غلبه بر سرطان ایجاد شود.
 7. هورمون درمانی

  بعضی از سلول های سرطانی به وسیله هورمون های پروژسترون و استروژن فعال شده و رشد تومور های گیرنده این هورمون ها کند و یا متوقف می شود.

ژنتیک و سرطان سینه

پزشکان تخمین می‌زنند که حدود 5 تا 10 درصد سرطان‌های سینه با جهش‌های ژنی مرتبط است که از نسل‌های مختلف یک خانواده منتقل می‌شوند.
تعدادی از ژن های جهش یافته ارثی که می توانند احتمال سرطان سینه را افزایش دهند شناسایی شده اند. شناخته شده ترین آن ها ژن سرطان سینه 1 (BRCA1) و ژن سرطان پستان 2 (BRCA2) هستند که هر دو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش می دهند.
از پزشک برای ارجاع به یک مشاور ژنتیک مشورت بگیرید که می تواند سابقه سلامت خانوادگی شما را بررسی کند. یک مشاور ژنتیک همچنین می تواند در مورد مزایا، خطرات و محدودیت های آزمایش ژنتیک صحبت کند تا به شما در تصمیم گیری مشترک کمک کند.

سرطان سینه به چه دلیل رخ می دهد؟

به طور کلی همچنان علت دقیقی برای پیدایش این عارضه مشخص نمی باشد، اما با این وجود موارد خطری برای بروز آن وجود دارند که البته همه خانم های دچار این عارضه با این موارد خطر به سرطان سینه مبتلا نشده اند.
مهمترین عامل سابقه خانوادگی و سن است. خطر این بیماری برای زنان دارای توده های خوش خیم افزایش پیدا می کند و این افزایش برای زنانی که قبلا دچار هرگونه توده و کیستی شده اند نیز، بیشتر می شود.

عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه

عامل خطر سرطان سینه هر چیزی است که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. اما داشتن یک یا حتی چندین عامل خطر سرطان سینه لزوماً به این معنی نیست که شما به این عارضه مبتلا خواهید شد. بسیاری از زنانی که به سرطان سینه مبتلا می شوند، هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای به جز زن بودن ندارند.
عواملی که با افزایش خطر ابتلا به این بیماری مرتبط هستند، عبارتند از:

 1. زن بودن

  زنان بسیار بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این عارضه هستند.
 2. افزایش سن

  خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن افزایش می یابد.
 3. سابقه شخصی شرایط سینه

  اگر بیوپسی سینه انجام داده اید که در آن کارسینوم لوبولار در محل (LCIS) یا هیپرپلازی آتیپیک سینه مشاهده شده است، خطر ابتلا به سرطان سینه در شما افزایش می یابد.
  و یا اگر در یک سینه سرطان داشته اید، خطر ابتلا به آن افزایش می یابد.
 4. سابقه خانوادگی

  اگر در مادر، خواهر یا دختر شما، سرطان سینه به ویژه در سنین پایین تشخیص داده شد، خطر ابتلا به آن در شما افزایش می یابد. با این حال، اکثر افراد مبتلا به این بیماری هیچ سابقه خانوادگی ندارند.
 5. قرارگیری در معرض تشعشع

  اگر در دوران کودکی یا بزرگسالی از پرتو درمانی برای قفسه سینه خود استفاده کرده اید، خطر ابتلا به این بیماری در شما افزایش می یابد.
 6. چاقی

  چاقی مفرط می تواند یکی از عوامل زمینه ساز این عارضه باشد.
 7. شروع قاعدگی در سنین پایین تر

  شروع قاعدگی قبل از 12 سالگی، یکی دیگر از فاکتور های ریسک است.
 8. شروع یائسگی در سنین بالاتر

  اگر یائسگی را در سنین بالاتر شروع شود، احتمال ابتلا به این عارضه بیشتر است.
 9. داشتن اولین فرزند در سنین بالاتر

  زنانی که اولین فرزند خود را بعد از 30 سالگی به دنیا می آورند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه باشند.
 10. هرگز باردار نشدن

  زنانی که هرگز باردار نشده اند نسبت به زنانی که یک یا چند بارداری داشته اند، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند.
 11. هورمون درمانی

  پس از یائسگی زنانی که از داروهای هورمون درمانی مانند ترکیبی از استروژن و پروژسترون برای درمان علائم و نشانه های یائسگی استفاده می کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند. خطر ابتلا به این عارضه با قطع مصرف این داروها توسط زنان کاهش می یابد.
 12. نوشیدن الکل

  نوشیدن الکل دیگر فاکتور افزایش دهنده دریافت این بیماری است.

انواع رایج سرطان سینه

رایج ترین انواع این عارضه عبارتند از:

 1. کارسینوم داکتال درجا

  این نوع سرطان، پوشش مجاری شیر را محدود می کند و درون بافت پستان توسط دیواره های مجرا پخش نشده است. این سرطان غیرتهاجمی بوده و با وجود اینکه احتمال عود سرطان از 30 درصد کمتر است، بانوان مبتلا به این نوع سرطان بیشتر در معرض احتمال بازگشت آن قرار دارند.
 2. کارسینوم لوبولار

  شروع کارسینوم لوبولار از لوبول ها بوده و به دلیل وصل بودن به مجاری، سبب هدایت شیر به نوک پستان می شوند. این شرایط غیرتهاجمی به بافت های اطراف پستان گسترش پیدا نمی کند و تهدید کننده زندگی نیست، اما احتمال عود کردن مجدد آن وجود دارد.
 3. کارسینوم داکتال تهاجمی (IDC)

  این عارضه که شایع ترین نوع سرطان است، در مجاری شیر شروع شده و خارج از مجاری به درون بافت چربی سرایت می کند. این عارضه به مرور زمان و با گسترش می تواند به غدد لنفاوی نیز راه پیدا نماید.
 4. کارسینوم لوبولار تهاجمی (ILC)

  دومین نوه رایج سرطان سینه، به این معنی است که سرطان از لوبول های تولید کننده شیر شروع شده و به وسیله پوشش درونی لوبول می تواند به بافت اطراف پستان نیز گسترش پیدا کند.
  با گذشت زمان کارسینوم لوبولار مهاجم می تواند به غدد لنفاوی و به طور بالقوه به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.
 5. پاژه نوک سینه

  این بیماری نوک سینه یا آرئولا (هاله قهوه دور نوک پستان) را دچار کرده که در آن سلول های سرطانی در این قسمت رشد کرده و خارش، سوزش و قرمزی را برای آن به همراه دارند. اولین نشانه این نوه سرطان، تغییرات غیرمعمولی است که در آن رخ می دهد.

پیشگیری از سرطان سینه

برای اینکه مانع از بروز این عارضه شوید، بهتر است تا موارد زیر را در نظر داشته باشید و همواره رعایت کنید:

 1. آگاهی از وضعیت سینه نمی تواند از سرطان آن جلوگیری کند، اما ممکن است به شما کمک کند تا تغییرات طبیعی سینه های خود را بهتر درک کنید و علائم و نشانه های غیر معمول را شناسایی کنید.
 2. بهتر است تا به طور منظم تست های غربالگری را انجام دهید. هرچند وقت یک بار ماموگرافی انجام دادن، گزینه بسیار راحت و مناسبی است.
 3. مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.
 4. سعی کنید تا به طور مرتب و منظم ورزش کنید.
 5. هورمون درمانی پس از یائسگی را محدود کنید. هورمون درمانی ترکیبی، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات هورمون درمانی صحبت کنید.
 6. وزن سالم را حفظ کنید. اگر وزن مناسبی دارید، برای حفظ آن وزن تلاش کنید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، از پزشک خود در مورد استراتژی های سالم برای انجام این کار سوال کنید.
 7. یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید.

آیا ممکن است سرطان سینه بازگشت داشته باشد؟

باید بدانید که احتمال بازگشت این عارضه در تمام خانم ها وجود دارد، اما اینکه این احتمال چقدر می باشد به موارد متعددی از جمله سایز تومور، داشتن و یا نداشتن گیرنده هورمونی و ... بستگی دارد. در بیشتر موارد احتمال بازگشت بیماری بعد از دو سال وجود داشته که اگر خانمی این دوران را بی خطر رد کند، احتمال عود بعدی در 5 سال بعد خواهد افتاد.
اگر این دوره نیز رد شود، احتمال بروز مجدد سرطان بازهم کاهش پیدا می کند و این روال همینطور ادامه دارد.

آیا سرطان سینه کشنده می باشد؟

زمانی که افراد به این بیماری دچار می شوند، در ابتدا روحیه خود را از دست داده و با نگرانی و ترس زیادی رو به رو می گردند. این عارضه در بین خانم ها بسیار شایع است و می توان گفت که هر چه تعداد مبتلایان آن افزایش یابد، احتمال مرگ و میر ناشی از آن نیز بیشتر می شود.
البته خوشبختانه امروزه علم و تکنولوژی پیشرفت های بسیاری داشته که سبب تشخیص و درمان راحت تر این عارضه شده است. غربالگری هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند بیماری را در مراحل ابتدایی تشخیص و سبب شوند تا درمان بسیار راحت تر انجام شود.
همین موضوع سبب شده تا بسیاری از بیماران جان سالم از این عارضه به در ببرند.
مواردی که در عنوان پیشگیری بیان شد را مطالعه و سعی کنید آن ها را جدی بگیرید.

سوالات متداول

 1. آیا وضعیت خوش خیم پستان به این معنی است که من در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستم؟

  شرایط خوش خیم پستان به ندرت خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. برخی از زنان بیوپسی می کنند که وضعیتی به نام هیپرپلازی (رشد بیش از حد سلول) را نشان می دهد. این وضعیت تنها کمی شما را در معرض خطر قرار می دهد.
 2. شکل یک سینه طبیعی چگونه است؟

  افراد مختلف شکل پستان متفاوتی دارند و در واقع نمی توان در این باره یک وضعیت ثابت و نرمالی را بیان کرد. این ظاهر تحت تاثیر موارد مختلفی از جمله بچه دارد شدن، چاق و یا لاغر شدن، استفاده از برخی دارو ها و ... قرار دارد.
 3. آیا توده پستان همواره خطرناک می باشد؟

  باید بدانید که تمام توده هایی که در پستان ایجاد می شوند، لزوما سرطانی نبوده و در واقع این کیست ها به دلایل متفاوتی می توانند تشکیل شوند.
 4. آیا شیمی درمانی در سرطان سینه، همواره منجر به ریزش مو می شود؟

  یکی از دارو های مهم و اصلی که در درمان این بیماری توسط شیمی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد، منجر به ریزش مو خواهد شد. به همین دلیل است که فرد موهای خود را در این روش درمانی از دست می دهد.
  اما در افرادی که این عارضه بیش از اندازه پیشرفت نکرده است، مدت تزریق دارو کمی طولانی تر شده که در این صورت بیمار با استفاده از کلاه های یخی که روی سر او قرار داده می شود، دچار کاهش خونرسانی در پوست سر و مغز می شود. البته این کار برای هر کسی قابل تحمل نمی باشد.
  همچنین در برخی موارد دیگر فرد دچار کاهش مو می شود، اما به طور کامل موهای خود را از دست نمی دهد.

سرطان پستان از خطرناک ترین بیماری هایی است که سلامت بانوان را تهدید میکند. امروزه تمامی خانم های بالای 40 سال باید تست های غربالگری مربوط به این سرطان خطرناک و مرگبار را انجام دهند و سلامت خود را از نظر این عارضه بررسی کنند. با استفاده از تصویربرداری به روش ماموگرافی و سونوگرافی می توانید این سرطان خطرناک را تشخیص دهید. اضافه وزن و مصرف مشروبات الکلی تاثیرات منفی زیادی در ابتلا به این سرطان خطرناک خواهند گذاشت.

همانطور که می دانید، تمرینات ورزشی باعث می شود که خستگی شما کاهش پیدا کند. همچنین در افرادی که مبتلا به سرطان سینه هستند و تمرینات منظم ورزشی انجام می دهند، باعث تحریک سلول های مغز می شود. در این مقاله می خواهیم به بررسی فواید ورزش برای این افراد بپردازیم.

محققان در جدیدترین پژوهش خود متوجه این موضوع شده اند، خانم های که از 40 سالگی شروع به غربالگری ماموگرافی می کنند از ابتلا به سرطان سینه تا 40 درصد پیشگیری می کنند.

سرطان سینه یکی از خطرناک ترین انواع سرطان هاست که در صورت ابتلا به این سرطان بسته به شدت و نوع خوش خیم و یا بد خیم بودن سرطان پزشک معالج مجبور به تخلیه سینه خواهد شد و یا اینکه در اثر شدت بیماری فرد مبتلا خواهد مرد. تغذیه یکی از مهم ترین موارد در ابتلای فرد به سرطان است. در  ادامه به بررسی ارتباط بین تغذیه و پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه خواهیم پرداخت. اصلاح رژیم غذایی و کنترل وزن در پیشگیری از سرطان سینه موثر است. نتایج حاصل از یک پژوهش که توسط گروه پژوهشی پیشگیری از سرطان پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی انجام گرفت، نشان میی دهد؛ تغذیه و اصلاح رژیم غذایی و همچنین کنترل وزن به عنوان یک متغیر محیطی قابل تغییر و تاثیرگذار در پیشگیری از سرطان پستان است که می‌تواند میزان ابتلا به سرطان پستان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

زنانی که به سرطان سینه مبتلا می شوند نسبت به دیگر بانوان آسیب پذیرتر هستند. این افراد هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی نیاز به مراقبت دارند. آن ها باید استرس خود را کاهش دهند، این بیماران نیاز به استراحت و تقویت روحیه دارند خندیدن و شادبودن برای بانوان مبتلا به سرطان سینه الزامی و ضروری است.

اگر می خواهید با سرطان پستان مقابله کنید و از ایجاد آن در بدنتان پیشگیری کنید پیشنهاد می کنیم از برخی مواد غذایی مفید در این زمینه استفاده کنید. انواع کلم ها، لبنیات کم چرب و مواد غذایی رنگ روشن کمک زیادی به شما در این زمینه خواهند کرد.

کسانی که برای درمان سرطان سینه، رادیوتراپی انجام می دهند احتمال دارد که با عوارضی مانند التهاب و قرمزی پوست، خستگی و تورم سینه رو به رو شوند که این ها عوارض ناشی از رادیوتراپی برای درمان سرطان سینه می باشد. 

یکی از بیماری های بسیار خطرناک در جهان، سرطان سینه است که بسیار شایع هم می باشد. خانم ها نسبت به مردان بیشتر دچار سرطان سینه می شوند.

بر اساس جدیدترین تحقیقاتی که در خصوص عوارض درمان سرطان سینه توسط محققان دانشگاه جرج تاون آمریکا صورت گرفته است متوجه این موضوع شده اند که مصرف سویا و کلم بروکلی می تواند عوارض درمان سرطان سینه را کاهش دهد. 

در مورد سرطان سینه چه می دانید؟ همانند انواع دیگر سرطان ها، سرطان پستان نیز ناشی از رشد خارج از قاعده سلول های غیر طبیعی در پستان است. این سلول ها ممکن است به دیگر نقاط بدن نیز حرکت کنند. زمانی که این اتفاق می افتد، سرطان، متاستاز نامیده می شود. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به شما خواهیم گفت که سرطان پستان معمولا در یک ناحیه کوچک و محدود در غددی که شیر تولید می کنند (کارسینوم لوبولار) و یا در کانالی (کارسینوم دوکالت) که شیر را به نوک پستان می رسانند، ایجاد شود. سرطان می تواند در پستان رشد کرده و بزرگتر شود و از طریق کانال ها به غدد لنفاوی اطراف برسد و یا از طریق جریان خون به اندام های دیگر سرایت کند. سرطان ممکن است رشد کند و بافت اطراف پستان، مانند پوست و یا دیواره سینه را مورد حمله قرار دهد. انواع مختلفی از سرطان پستان وجود دارند که با سرعت های متفاوتی، در حال گسترش هستند. برخی از انواع آن، سال ها طول می کشد تا از پستان خارج شوند در حالی که برخی دیگر رشد کرده و به سرعت پخش می شوند.