درمان سرطان تخمدان

سرطان تخمدان بیماری است که در آن بسته به نوع و مرحله بیماری، سلول های بدخیم (سرطانی) در داخل، مجاور یا در لایه بیرونی تخمدان­ ها یافت می­ شوند. تخمدان اندام کوچک بادامی شکلی است که در دو طرف رحم قرار دارد و تخمک ­ها یا سلول­ های ژرم (سلولهای جنسی یا زایا) را ذخیره و هورمون­ های زنانه یعنی استروژن (Estrogen) و پروژسترون (Progesterone) را تولید می­ کند.

رطان تخمدان چیست؟ علائم سرطان تخمدان و عوامل ایجاد کننده این سرطان را بشناسید. راهنمایی های لازم برای درمان سرطان تخمدان را بخوانید.

سرطان تخمدان یک نوع نسبتا غیر معمول سرطان است که از انواع مختلف سلول های درون تخمدان تشکیل شده است. شایع ترین سرطان تخمدان به عنوان سرطان تخمدان اپیتلیال (EOC) شناخته می شود. انواع دیگر سرطان تخمدان شامل تومورهای بالقوه بدخیم (OLMPT)، تومورهای سلول های بنیادین و تومورهای سرطانی استرومال جنسی است. جهش های ارثی در ژن BRCA1 و BRCA2 موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان می شود.متخصص انکولوژی زنان در زمینه مدیریت سرطان تخمدان تخصص دارد. بیشتر سرطان های تخمدان در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند، زیرا علائم اولیه و نشانه هایی برای سرطان تخمدان وجود ندارد. حتی در تومورهای پیشرفته تر علائم و نشانه ها مبهم و غیر اختصاصی هستند. آزمایشهای غربالگری قابل اعتماد برای سرطان تخمدان وجود ندارد. درمان سرطان تخمدان شامل عمل جراحی و شیمی درمانی است تا حد امکان حداکثر تومور را بردارد. در این مقاله اطلاعات کامل تری را می توانید بدست آورید:

آمارها نشان می دهد زنان بیش از 55 سال در معرض سرطان تخمدان قرار دارند و به همین دلیل باید آزمایش های لازم در خصوص وضعیت تخمدان ها را در سن بالای 50 سالگی انجام دهند که در صورت دارا بودن علائم سرطان تخمدان بتوانند مراحل درمانی خود را سپری نمایند.

در ميان انواع سرطان‌هاي كشنده دستگاه تناسلي زنان، سرطان تخمدان دومين مقام را از آن خود كرده است چرا كه در 75 درصد موارد خيلي دير تشخيص داده مي‌شود. طبق آمار سازمان بهداشت جهاني، از هر 55 خانم يك نفر در مقطعي از زندگي‌ خود دچار سرطان تخمدان مي‌شود.

نشان می‌دهد سرطان تخمدان پنجمین سرطان شایع زنان در سراسر جهان است. بعضی از انواع آن در صورت درمان زود هنگام قابل درمان است. بنابراین دانستن علائم آن ضروری است.

متاسفانه علائم سرطان تخمدان به سختی قابل تشخیص‌اند و تقریبا ۷۰ درصد از موارد آن تا زمانی که به استیج سه یا چهار نرسند تشخیص داده نمی‌شوند.

دستگاه تولید مثل زنان شامل دو غده تولید مثل است که به آن تخمدان گفته می‌شود. تخمدان‌ها که دردو طرف رحم قرار دارند هر کدام به اندازه یک بادام بوده و وظیفه‌ی تولید تخمک و همچنین تولید هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون را بر عهده دارند.

سرطان تخمدان به هر نوع رشد سلولهای سرطانی که در تخمدان انجام شود، گفته می‌شود. این سرطان پنجمین علت مهم مرگ زنان بر اثر سرطان است. در میان سرطانهایی زنانه یعنی سرطان رحم، دهانه رحم و تخمدانها، سرطان تخمدان بالاترین نرخ مرگ و میر را دارد. در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۲۴۴۰ زن انتظاری می‌رود که تشخیص سرطان تخمدان در آنها داده شود و انتظار می‌رود حدود ۱۴۰۸۰ نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست بدهند.

سرطان تخمدان نوعی سرطان است که از تخمدان آغاز می‌شود. زنان دو عدد تخمدان دارند که در دو طرف رحم‌شان قرار دارد. هر یک از تخمدان‌ها به‌ اندازه‌ی یک بادام است. وظیفه‌ی تخمدان‌ها تولید تخمک و هورمون‌های استروژن و پروژسترون است. معمولا سرطان تخمدان تا زمانی‌ که به لگن خاصره و شکم گسترش نیابد، شناسایی نمی‌شود. درمان سرطان تخمدان در این مرحله دشوارتر است و اغلب، سرطان تخمدان در این مرحله باعث مرگ می‌شود. احتمال درمان موفقیت‌آمیز سرطان تخمدان در مراحل اولیه که سرطان محدود به تخمدان است، بیشتر است. معمولا از جراحی و شیمی‌درمانی برای درمان سرطان تخمدان استفاده می‌شود. با ما باشید تا بیشتر با جزئیات این بیماری آشنا شوید.