درمان اختلالات قاعدگی

چکیده مطلب

اختلالات قاعدگی، مشکلات مربوط به چرخه ی طبیعی قاعدگی زنان است و یکی از شایع ترین دلایل مراجعه ی آن ها به پزشک متخصص زنان می باشد. اختلالات قاعدگی و عوارض آن ها می تواند تاثیرات قابل توجهی بر زندگی زنان داشته باشد و سبب نگرانی آن ها درباره ی سلامتی خود شوند. اگر نامنظم شدن چرخه ی قاعدگیتان باعث بروز نگرانی و استرس در شما شده است، مطالعه ی این مطلب به شما پیشنهاد می شود. در این مطلب شما با انواع این اختلال، علائم و علل بروز آن، روش های درمانی و دیگر موارد مربوط به این عارضه آشنا خواهید شد.

اختلالات قاعدگی چیست؟

اختلالات قاعدگی شامل تغییر در روند طبیعی سیکل قاعدگی زنان می باشد که تحت تاثیر عوامل متعددی، ایجاد می شوند. دوره ی طبیعی قاعدگی هر 28 روز یک بار و به مدت 4 تا 7 روز، اتفاق می افتد که در صورت بروز اختلال می تواند شامل علائمی مانند خونریزی های شدید یا بسیار کم تر از حد معمول، قطع قاعدگی، تجربه ی درد های شدید در طول قاعدگی و سایر علائم دیگر باشند که در ادامه ی مطلب به آن ها اشاره می کنیم.

انواع اختلالات قاعدگی

انواع مختلف اختلالات قاعدگی وجود دارند که برخی از آن ها عبارتند از:

 1. آمنوره

  عدم وجود قاعدگی می باشد که شامل آمنوره ی اولیه و ثانویه است که در نوع اول آن فرد پس از سن بلوغ پریود نشده و نوع دوم آن شامل حالتی می باشد که فرد قبلا پریود شده ولی ناگهان قاعدگی او متوقف می شود.
 2. الیگومنوره

  در این حالت قاعدگی با خونریزی سبک یا کم می باشد. در قاعدگی طبیعی حجم خونریزی بین 30 تا 80 سی سی در 3 تا 7 روز می باشد که اگر حجم آن کمتر از این مقدار باشد و یا تعداد روز ها کمتر از 3 روز باشند، فرد دچار الیگومنوره می باشد.
 3. منوراژی

  این نوع شامل خونریزی زیاد یا طولانی مدت (بیش از 7 روز) در دوره ی قاعدگی می باشد که می تواند باعث کم خونی شدید شود.
 4. متروراژی

  اختلال متروراژی در دخترانی که به تازگی بالغ شده اند و همچنین زنانی که در سنین یائسگی هستند، رخ می دهد و معمولا همراه با لکه بینی و یا خونریزی بین دوره های قاعدگی می باشد.

علائم اختلالات قاعدگی

علائم اختلالات قاعدگی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. خونریزی غیر طبیعی قاعدگی
 2. درد شدید
 3. افسردگی و مشکلات روحی
 4. سردرد
 5. احساس نفخ یا ورم شکم
 6. زود یا دیر شدن زمان قاعدگی
 7. تکرار پریود ها با فاصله کمتر از 21 روز
 8. طولانی شدن روزهای قاعدگی (بیش از 7 روز)

تشخیص اختلالات قاعدگی

تشخیص با شرح حال پزشکی دقیق و معاینه فیزیکی از جمله معاینه لگن و پاپ اسمیر آغاز می شود و پزشک سوالاتی درباره ی تاریخ دقیق پریود ها، میزان خونریزی و تعداد روز های قاعدگی از بیمار می پرسد. همچنین ممکن است انجام آزمایش های زیر را توصیه کند:

 1. آزمایش خون

  با انجام آزمایش خون می توان وجود کم خونی و میزان هورمون های بدن و سایر شرایط لازم را بررسی کرد و از طریق آن به علل اختلالات قاعدگی پی برد و با توجه به نتایج بدست آمده نسبت به درمان آن اقدام کرد.
 2. سونوگرافی

  در این روش با استفاده از امواج صوتی به بررسی رحم و تخمدان ها می پردازند تا در صورت تشخیص مشکل، روش درمانی مناسب انتخاب شود.
 3. هیستروسونوگرافی

  با استفاده از این روش به تصویر برداری از رحم، با استفاده از امواج صوتی می پردازند. در این روش کم تهاجمی، مقداری سالین استریل به حفره ی رحم تزریق می شود و با قرار دادن پروپ درون واژن، اختلالات موجود درون رحم را بررسی می کنند.
 4. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

  ام آر آی با استفاده از امواج مغناطیسی و رادیویی برای تهیه ی تصاویر واضح از اندام ها انجام می شود. از این روش می توان برای تشخیص علل خونریزی های غیر طبیعی از واژن، وجود فیبروم های رحمی و درد های زیاد در ناحیه ی لگنی و شکمی استفاده کرد.
 5. هیستروسکوپی

  در هیستروسکوپی یک لوله ی نازک که شامل یک دوربین و چراغ کوچک می باشد را وارد واژن می کنند تا علت مشکلاتی مانند خونریزی های غیر طبیعی واژن را با بررسی دهانه ی رحم و رحم انجام دهند. در این روش می توان رحم را از نظر وجود فیبروئیدها، پولیپ ها، چسبندگی رحم و یا علل نگران کننده ی دیگر بررسی کرد.
 6. لاپاراسکوپی

  در لاپاراسکوپی رحمی با استفاده از لاپاراسکوپ که شامل دوربین و چراغ کوچک است به بررسی وجود کیست، عفونت، فیبروم و چسبندگی رحم می پردازند.
 7. بیوپسی آندومتر

  این روش در مطب پزشک متخصص زنان انجام می شود و شامل برداشتن یک نمونه کوچک از پوشش داخلی رحم می باشد تا تغییرات سلول های بافت اندومتر ناشی از بافت های غیر طبیعی و یا تغییرات سطح هورمون ها بررسی شود. این روش به تشخیص وجود عفونت های رحمی کمک می کند.
 8. کورتاژ (D&C)

  در صورتی که درمان های دارویی در درمان مشکلات خونریزی های غیر طبیعی رحم موثر واقع نشوند از روش کورتاژ استفاده می شود. در این روش که در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام می شود، مقداری از لایه ی داخلی رحم برداشته می شود و سپس در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد تا به علل مشکلات ایجاد شده پی ببرند.

درمان اختلالات قاعدگی

اختلالات قاعدگی با توجه به علت و نوع اختلال، روش های درمانی متفاوتی دارند و با توجه به تشخیص پزشک متخصص زنان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. تغییر سبک زندگی

  تغییرات رژیم غذایی مانند کاهش مصرف نمک، کافئین، شکر و الکل و همچنین انجام فعالیت های ورزشی منظم، به درمان اختلالات قاعدگی و کاهش علائمی مانند درد، کمک می کنند.
 2. درمان علل زمینه ای

  یکی از روش های موثر درمان اختلالات قاعدگی، تشحیص و درمان بیماری هایی مانند مشکلات تیروئید، پولیپ و مشکلات روحی می باشد که بر قاعدگی تاثیر گذاشته اند.
 3. دارو درمانی

  استفاده از دارو های مسکن برای کاهش درد و میزان خونریزی قاعدگی موثر است. همچنین مصرف دارو های هورمونی پیشگیری از بارداری در تنظیم دوره های عادت ماهانه تاثیر دارد.
 4. جراحی

  در صورتی که روش های کم تهاجمی به درمان این عارضه کمک نکنند، ممکن است پزشک متخصص زنان، با توجه به شرایط سلامتی بیمار و نوع مشکل او، جراحی را پیشنهاد دهد که انواع آن می تواند شامل موارد زیر باشد:
  • هیستروسکوپی

   در هیستروسکوپی درمانی، با استفاده از هیستروسکوپ اقدام به برداشتن بافت اسکار و پولیپ ها از رحم می کنند.
  • جراحی باز یا سنتی شکم

   هیستروسکومی نام علمی جراحی باز برای برداشتن رحم می باشد. در صورتی که هیچکدام از روش های غیر تهاجمی در درمان مشکلات رحمی شامل خونریزی های غیر طبیعی واژینال، فیبروئید های رحمی که باعث بروز درد و و خونریزی می شوند، اندومتریوز، ضخیم شدن دیواره ی رحم و برخی مشکلات دیگر موثر نباشند، از این روش استفاده می شود.
  • کورتاژ درمانی

   یکی از کاربرد های این روش درمانی کنترل خونریزی های غیر طبیعی رحم می باشد.
  • لاپاراسکوپی

   از این روش برای خارج کردن کیست های رحم و تخمدان، رفع چسبندگی ها و درمان اندومتریوز می توان استفاده کرد.

علل اختلالات قاعدگی

عوامل بسیاری می توانند بر نظم قاعدگی تاثیر بگذارند و باعث ایجاد اختلالاتی در آن شوند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 1. فیبروئید رحم

  فیبروئید های رحم تومور های خوش خیمی می باشند ممکن است به لایه های داخلی رحم فشار وارد کنند و باعث افزایش خونریزی شوند. این فیبروئید ها می توانند باعث تحریک رشد عروق خونی شوند که سبب خونریزی های شدید، نامنظم و یا لکه بینی بین پریود ها شوند.
 2. عدم تعادل هورمونی

  برخی مشکلات هورمونی می توانند باعث ایجاد اختلالاتی در چرخه ی قاعدگی شوند. به هم خوردن تعادل هورمون ها بر اثر عوامل مختلفی رخ می دهند که باید بررسی و برطرف شوند تا بتوان به بازگشت چرخه ی قاعدگی منظم کمک کرد.
 3. سرطان

  سرطان دهانه ی رحم و یا سرطان رحم (آندومتر) باعث خونریزی بین دوره های قاعدگی و یا در طول رابطه ی جنسی می شود.
 4. عفونت های مقاربتی (STIs)

  احتمال ابتلا به عفونت های مقاربتی هر فردی که رابطه ی جنسی داشته باشد، وجود دارد. این بیماری ها معمولا خاموش هستند و علائمی نشان نمی دهند اما در صورت پیشرفت بیماری می توانند اختلالات قاعدگی در زنان ایجاد کنند.
 5. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

  بیماری است که در آن کیست هایی درون تخمک ایجاد می شود و از علائم آن خونریزی های شدید در دوره ی قاعدگی و یا پریود نشدن می باشد.
 6. مصرف دارو های پیشگیری از بارداری
  مصرف دارو های ضد بارداری بر سطح هورمون ها تاثیر می گذارند و می توانند سبب بروز اختلالاتی مانند خونریزی های شدید در دوره ی قاعدگی و یا دیر یا زود شدن زمان آن شوند.
 7. تنبلی تخمدان

  یکی از علائم تنبلی تخمدان، اختلال در قاعدگی است که می تواند شامل خونریزی های شدید و یا پریود نشدن، افزایش هورمون های مردانه، آکنه و چاقی باشد.
 8. بیماری التهابی لگن (PID)

  این بیماری نوعی عفونت دستگاه تناسلی زنان است که از شایع ترین عفونت های مقاربتی (STIs) است که در صورت تشخیص زودهنگام با دارو های آنتی بیوتیکی قابل درمان است اما در صورت پیشرفت می تواند به لوله های فالوپ و رحم آسیب برساند و از علائم آن خونریزی های بین دوره های پریودی و بعد از رابطه ی جنسی می باشد.
 9. اختلالات تیروئید

  مقدار زیاد هورمون های تیروئید و یا مقدار کم آن ها می تواند بر کم یا زیاد شدن مقدار خونریزی های پریودی موثر باشد و یا آن را برای چند ماه متوقف کند. اگر علت اختلال در عملکرد غده ی تیروئید، مشکلات خود ایمنی باشند می تواند غدد دیگر شامل تخمدان ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
 10. اندومتریوز

  شرایطی است که در آن بافت مخاط رحم خارج از آن بر روی قسمت های دیگری از بدن مانند تخمدان ها، لوله های فالوپ، صفاق و یا گره های لنفاوی رشد می کند و عوارض بسیاری دارد که برخی از آن ها شامل درد های شدید در دوره ی قاعدگی، خونریزی های شدید در این دوره و یا پریود های طولانی تر از 7 روز باشد.
 11. اضافه وزن و کمبود وزن

  چاقی یا اضافه وزن و همچنین کمبود وزن باعث ایجاد اختلالاتی در سطح هورمون ها می شوند که یکی از عوارض این اختلالات هورمونی می تواند تاثیر بر قاعدگی باشد.
 12. استرس

  استرس و اضطراب باعث ایجاد اختلال در سطح هورمون ها و در نتیجه اختلال در قاعدگی شود.
 13. بلوغ و یائسگی

  در دوران بلوغ و یائسگی به دلیل بر هم خوردن تعادل هورمونی بدن، اختلالاتی در سطح ترشح هورمون ها بوجود می آیند که قاعدگی را تحت تاثیر قرار می دهند.

عوارض اختلالات قاعدگی

اختلالات قاعدگی می تواند شامل عوارض زیر باشند:

 1. مشکلات بارداری و یا ناباروری
 2. کم خونی به دلیل از دست دادن مقدار زیاد خون در طول پریودی
 3. درد های مزمن لگنی
 4. عوارض جانبی روش های درمانی
 5. سرطان رحم

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده ی علائم زیر به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید:

 1. در صورتی که باردار نیستید و قاعدگی شما بیش از 3 ماه متوقف شود.
 2. در صورتی که پریودی شما بیش از 7 روز طول بکشد.
 3. در صورتی که دوره ی قاعدگیتان بیشتر از 35 روز و کمتر از 21 روز طول بکشد.
 4. اگر در طول پریودی دچار درد های شدیدی می شوید.
 5. اگر دچار تب شوید و ترشحات غیر طبیعی مشاهده می کنید.
 6. در صورتی که پریود های شما ناگهان نامنظم شوند.

پیشگیری از اختلالات قاعدگی

با انجام توصیه های زیر می توانید از بروز اختلالات قاعدگی پیشگیری کنید:

 1. به طور منظم ورزش کنید و مصرف غذا های سالم و مقوی را در برنامه ی غذایی خود داشته باشید.
 2. به اندازه ی کافی استراحت کنید.
 3. اگر اضافه وزن و یا کمبود وزن دارید با استفاده از برنامه ی غذایی مناسب و ورزش نسبت به تنظیم آن اقدام کنید.
 4. تکنیک های کاهش استرس و مشکلات روحی را یاد بگیرید.
 5. برای پیشگیری از عفونت ها و بیماری های مقاربتی نکات بهداشتی لازم را با دقت انجام دهید.
 6. با انجام آزمایش های خونی مرتب می توانید وضعیت کم خونی، هورمون ها و ویتامین های بدن خود را بررسی کنید.

سولات متداول

 1. چه زمانی پریود نشدن می تواند نگران کننده باشد؟

  اگر بیش از 3 دوره پریود نشوید و یا در سن 16 سالگی هستید و هنوز قاعدگیتان شروع نشده است باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید، زیرا این اتفاق ممکن است نشانه ی وجود بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.
 2. توقف ناگهانی قاعدگی به چه عللی می تواند اتفاق بیفتد؟

  علل طبیعی مانند بارداری، شیردهی و یائسگی می توانند سبب توقف ناگهانی قاعدگی شوند. همچنین عواملی مانند انجام ورزش های سنگین، استرس، کمبود وزن، اضافه وزن و متعادل نبودن سطح هورمون ها می توانند سبب تاخیر یا توقف ناگهانی آن شوند.
 3. آیا پریود نشدن می تواند طبیعی باشد؟

  پریود نشدن هرچند وقت یکبار می تواند به دلیل واکنش بدن شما به تغییر عادات غذایی، ورزش و یا استرس باشد که می تواند طبیعی باشد اما اگر این اتفاق زیاد تکرار شود باید نسبت به یافتن علت و درمان آن اقدام کرد زیرا ممکن است نشان دهنده ی مشکل جدی باشد.
 4. میانگین سنی که در آن زن یائسه می شود چقدر است؟

  گذشت 12 ماه بدون قاعدگی می تواند نشان دهنده ی یائسگی باشد که می تواند در دهه ی 40 یا 50 زندگی زن رخ دهد. یائسگی یک فرایند بیولوژیکی طبیعی است که رخ دادن آن نگران کننده نیست.

یک قاعدگی طبیعی، باید هر 28 روز یا ماهی یک بار، اتفاق بیفتد. اگر فاصله بین قاعدگی ها کمتر از 21 روز باشد، به آن، پلی منوره، اطلاق می شود .

اختلالات قاعدگی زمانی مشاهده می‌شود که چرخه‌های عادت ماهانه‌در خانم‌ها نا‌منظم می‌شود و به هم می‌ریزد. حتی بعضی از اختلالات قاعدگی در دوران بارداری ممکن است موجب کورتاژ و یا سقط جنین شود.

آیا شما نیز دچار خونریزی‌های شدید قاعدگی شده‌اید و به دنبال درمان آنها با استفاده از دمنوش‌ها و گیاهان دارویی هستید؟ آیا می‌خواهید بدانید بهترین انواع این گیاهان برای درمان این مشکل کدام هستند؟ طب سنتی چه روش‌هایی را برای بند آوردن خونریزسی شدید پریودی پیشنهاد داده است؟ اصلا آیا تلاش برای درمان خونریزی شدید قاعدگی با گیاهان دارویی کار درستی است؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم و مفید در این خصوص را به دست آورید.

آیا این مطلب برای شما مفید است؟

خونریزی‌های شدید قاعدگی، یک وضعیت پزشکی است که می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. روش‌های متفاوتی در طب سنتی برای درمان خونریزی شدید قاعدگی با گیاهان دارویی مطرح است؛ اما با توجه ‌به اینکه این اتفاق می‌تواند نشان دهنده مشکلات یا بیماری‌های جدی باشد که نیاز به تشخیص و درمان به ‌موقع دارند، برای یافتن علت و درمان آن حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.
آیا می‌توان با استفاده از روش‌های گیاهی، خونریزی شدید قاعدگی را درمان کرد؟
برای قطع خونریزی شدید قاعدگی چه بخوریم؟
ما در این مقاله اطلاعات کاملی از مهم‌ترین گیاهان دارویی موثر برای درمان خونریزی شدید قاعدگی، به شما ارائه خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

آیا تلاش برای درمان خونریزی شدید قاعدگی با گیاهان دارویی کار درستی است؟

خونریزی شدید قاعدگی می‌تواند به دلایل متعددی مانند عدم تعادل هورمون‌ها، مشکلات تیروئید و مصرف طولانی‌مدت یک سری از داروها گرفته تا مشکلات جدی‌تری مثل بیماری‌های التهابی و حتی سرطان باشد؛ بنابراین برای درمان آن باید ابتدا علت، به ‌درستی تشخیص داده شود. بهترین کار، مراجعه به متخصصان زنان و زایمان برای تشخیص و درمان مناسب است.
گیاهان دارویی که برای درمان خونریزی شدید قاعدگی توصیه می‌شوند، یک راه‌حل موقت برای کاهش خونریزی هستند و نمی‌توانند علت اصلی را درمان کنند. ضمن اینکه داروهای گیاهی نیز لزوماً بدون عوارض نیستند و ممکن است با ساختار بدن شما و حتی داروهای مصرفی‌تان تداخل داشته باشند.

معرفی گیاهان دارویی که برای درمان خونریزی شدید قاعدگی استفاده می‌شوند

چه گیاهانی میتوانند در درمان خونریزی شدید قاعدگی تاثیرگذار باشند؟

مهم‌ترین گیاهان دارویی که برای درمان خونریزی شدید قاعدگی استفاده می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 1. سیر سیر با تنظیم جریان خون بدن می‌تواند در کنترل خونریزی دوران قاعدگی مؤثر باشد. سیر همچنین در درمان فیبروئید رحمی و پولیپ‌ها که می‌توانند از علل خونریزی شدید قاعدگی باشند، نیز کاربرد دارد.
  علاوه بر این‌ها، آلیسین موجود در سیر به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی که دارد، می‌تواند به تعادل هورمونی در بدن زنان کمک کند.
 2. جعفری جعفری برای درمان مشکلات و بیماری‌های مختلفی مانند: بیماری‌های کلیه، چشم، دیابت، آرتریت، پوکی‌استخوان، بیماری‌های روده، کم‌خونی، برخی از سرطان‌ها و حتی کاهش خونریزی قاعدگی مفید است.
  جعفری به دلیل دارا بودن یکی از عناصر هورمون استروژن به نام apiol ، می‌تواند به تنظیم دوره‌های قاعدگی و زمان تخمک‌گذاری کمک کند.apiol موجود در جعفری همچنین در بهبود اختلالات هورمونی، سندرم پیش از قاعدگی، یائسگی، افزایش میل جنسی و ترشح هورمون استروژن مؤثر است.
 3. تربچه مصرف تربچه می‌تواند با ایجاد تعادل هورمونی در بدن زنان، خونریزی قاعدگی را کاهش دهد. همچنین تربچه با دارابودن میزان بالایی از ویتامین‌ها و مواد معدنی و مغذی می‌تواند منابع از دست ‌رفته بدن زنان به دلیل خونریزی شدید را احیا کند.
 4. جلبک دریایی جلبک دریایی یکی از مؤثرترین گیاهان دارویی برای کاهش خونریزی قاعدگی است. این گیاه همچنین برای درمان مشکلات معده، انواع عفونت‌ها، عدم تعادل هورمونی، فشارخون بالا، آسم، تب و آرتریت کاربرد دارد.
  جلبک دریایی با اثرگذاری بر روی عروق خونی می‌تواند باعث کاهش خونریزی قاعدگی شود. علاوه بر این، جلبک دریایی قدرت بالایی در رقیق کردن لخته‌های خونی موجود در رحم دارد و می‌تواند برای مشکلات دیگر رحم نیز بسیار مفید باشد.
 5. تخم گشنیز تخم گشنیز یکی از گیاهان دارویی است که در درمان بسیاری از مشکلات از جمله خونریزی شدید قاعدگی کاربرد دارد. تخم گشنیز با تنظیم غدد درون‌ریز بدن و متعادل‌کردن هورمون‌های زنانه می‌تواند به درمان خونریزی شدید قاعدگی کمک زیادی کند. تخم گشنیز همچنین می‌تواند باعث کاهش درد و گرفتگی‌های دوره قاعدگی شود.
 6. دانه کنجد دانه‌های کنجد اغلب برای درمان بسیاری از بیماری‌های مرتبط با بارداری و خونریزی شدید قاعدگی استفاده می‌شوند. ترکیبات موجود در دانه کنجد باعث تعادل هورمونی در بدن زنان می‌شود.
 7. دانه رازیانه دانه رازیانه به دلیل خواص و فوایدی که دارد، برای درمان بسیاری از مشکلات از جمله آسم و مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی، افزایش شیر مادر، درمان دیابت، کاهش کلسترول بد خون، افزایش احتمال بارداری، درمان حالت تهوع صبحگاهی در دوران بارداری و کاهش خونریزی شدید قاعدگی استفاده می‌شود.
 8. دارچین برای درمان خونریزی شدید قاعدگی با گیاهان دارویی می‌توانید از خواص بی‌نظیر دارچین نیز استفاده کنید. دارچین با کنترل ماده‌ای به نام ترومبوکسان A در خون ، باعث بهبود جریان خون در بدن شده و لخته‌های خون را کاهش می‌دهد.
  دارچین با افزایش خون‌رسانی به رحم و گرم‌شدن رحم می‌تواند باعث کاهش دردهای قاعدگی و گرفتگی‌های عضلانی در دوران قاعدگی نیز شود.
 9. عناب یکی از مؤثرترین گیاهان دارویی برای کاهش خونریزی قاعدگی، عناب است. عناب، علاوه بر عطروطعم خوشایندی که دارد، می‌تواند در هضم غذا، بهبود خواب، تقویت سیستم ایمنی و بهبود گردش خون در بدن بسیار مفید باشد.
  همچنین برگ‌های عناب به دلیل توانایی تنظیم جریان خون بدن و سم‌زدایی خون، می‌تواند برای درمان خونریزی شدید قاعدگی استفاده شود.

دمنوش‌های مفید برای درمان خونریزی شدید قاعدگی

معرفی انواع دمنوش‌ در درمان خونریزی شدید قاعدگی

در طب سنتی مصرف برخی از گیاهان دارویی برای درمان خونریزی شدید قاعدگی به‌صورت دمنوش توصیه می‌شود. این دمنوش‌ها شامل:

 1. دمنوش بومادران از قدیم‌الایام، مصرف دمنوش بومادران به‌عنوان یکی از روش‌های درمان خونریزی شدید قاعدگی با گیاهان دارویی مطرح بوده است.
  یکی از دلایل مفیدبودن بومادران برای خونریزی شدید قاعدگی تقویت رحم و کنترل جریان خون است یعنی بسته به اینکه خون خیلی زیاد یا خیلی کم باشد، می‌تواند جریان خون به رحم را تنظیم کند. علاوه بر این، بومادران به‌عنوان یک قابض عمل کرده و با التهاب مبارزه می‌کند.
 2. دمنوش برگ خشک تمشک یکی از بهترین دمنوش‌ها برای کاهش خونریزی شدید قاعدگی، دمنوش برگ تمشک است. برگ تمشک قرمز علاوه بر تقویت عضلات رحمی، به دلیل آلکالوئید موجود در ترکیباتش، می‌تواند موجب تسکین دردها و گرفتگی‌های عضلانی در دوره قاعدگی شود.
  این دمنوش از جوشاندن ۳۰ گرم برگ تمشک در ۵۰۰ میلی‌لیتر آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه تهیه می‌شود. بعد از آن می‌توانید این دمنوش را صاف‌کرده و میل کنید. از این دمنوش می‌توانید تا ۳ وعده در روز و هر بار به اندازة یک لیوان استفاده کنید.
 3. دمنوش گل درخت انار یکی از توصیه‌های پزشکان طب سنتی برای کاهش خونریزی شدید قاعدگی، استفاده از دمنوش برگ گل انار است. این گیاه دارویی طعم خوبی دارد و دارای خاصیت قابض کنندگی است.
  برای درمان خونریزی شدید، مقداری از گل درخت انار را در آب بجوشانید. سپس این دمنوش را جهت شستشوی واژن استفاده کنید.
 4. دم‌نوش گل زوفا و گزنه سفید دمنوش گل زوفا به دلیل خاصیت قابض کنندگی به‌عنوان یکی از روش‌های مؤثر در درمان خونریزی‌ شدید قاعدگی با گیاهان دارویی استفاده می‌شود.
  برای تهیه این دمنوش بایستی ۱۵ گرم گل زوفا، ۱۰ گرم گزنه سفید و ۵ گرم گل همیشه ‌بهار به همراه یک لیوان آب روی حرارت قرار دهید تا دم بکشد.
  مصرف این دمنوش علاوه بر کاهش خونریزی‌های قاعدگی در تقویت قوای از دست‌ رفته زنان به دلیل خونریزی نیز بسیار مؤثر است.
 5. دمنوش زنجبیل و دارچین زنجبیل برای کنترل خونریزی‌های دوران قاعدگی و کاهش دردهای ناشی از آن بسیار توصیه می‌شود. زیرا زنجبیل به‌ خاطر طبع گرمی که دارد، باعث تحریک رحم شده و خونریزی‌های شدید قاعدگی را نیز کاهش می‌دهد.
  دمنوش زنجبیل از ترکیب ۱۰ گرم زنجبیل خشک، ۱۰ گرم گزنه سرخ خشک و ۱۰ گرم دارچین به همراه یک لیوان آب که چند دقیقه روی حرارت ملایم بجوشند، تهیه می‌شود. مصرف روزانه این دمنوش برای کاهش و قطع خونریزی شدید قاعدگی بسیار مفید است.
 6. دمنوش نعنا مصرف دمنوش نعنا در دوران قاعدگی بسیار توصیه می‌شود. زیرا نعنا به دلیل خاصیت قابض کنندگی که دارد، بسیار تسکین‌دهنده است.
  علاوه بر این، نعنا به علت دارا بودن خاصیت ضد اسپاسمی باعث رفع گرفتگی‌های عضلانی به‌ویژه در دیواره رحم شده و دردهای قاعدگی را نیز کاهش می‌دهد. همچنین باعث می‌شود تا از خونریزی‌های شدید قاعدگی جلوگیری شود.
  دمنوش نعنا از ترکیب ۱۵ گرم برگ نعنا فلفلی، ۱۰ گرم گیاه کیسه کشیش، ۱۰ گرم گل غافث، ۵ گرم برنجایف و جوشاندن آن در یک لیوان آب تهیه می‌شود.
 7. دمنوش بابونه نتایج تحقیقات انجام شده بر روی خواص دارویی و درمانی بابونه نشان می‌دهد این گیاه دارای خواص بی‌نظیری مانند: ضد تب، ضد اسپاسم، ضدقارچ، ضدالتهاب، آرام‌بخش، شل‌کننده عضلات و خواص آنتی‌بیوتیک طبیعی است.
  همچنین برای درمان بی‌خوابی، سردی، مشکلات معده، تهوع و استفراغ، اسهال، بی‌اشتهایی، مشکلات پوست و مو، انواع زخم‌ها، استرس و حتی درمان خونریزی بیش از حد قاعدگی مفید است.
  علاوه بر این، بابونه می‌تواند باعث کاهش درد و گرفتگی‌های عضلانی ناشی از پریود شده و رحم را آرام کند. برای استفاده از این دمنوش می‌توانید ۲ الی ۳ قاشق چای‌خوری برگ خشک و پودر شده بابونه را در یک فنجان آب جوش با حرارت ملایم به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. می‌توانید به این دمنوش کمی چای سبز نیز اضافه کنید و همراه با عسل طبیعی یک‌بار در روز مصرف کنید.
 8. دمنوش مورد برای درمان خونریزی شدید قاعدگی با گیاهان دارویی می‌توانید از دمنوش مورد استفاده کنید. دم‌کردة دانة مورد به علت دارابودن خواص منقبض‌کنندگی، در کاهش خونریزی و قابضیت رگ‌های خونی تأثیر بسزایی داشته و حتی می‌تواند باعث قطع خونریزی قاعدگی شود.
  بدین منظور برای تهیه دمنوش این گیاه، حدود ۳۰ گرم از گیاه مورد را درون نصف لیوان آب جوش بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. برای تأثیرگذاری سریع‌تر، بهتر است از این دمنوش روزانه سه فنجان بنوشید.

میوه‌های مناسب برای درمان خونریزی شدید قاعدگی

چه میوه‌هایی میتوانند برای درمان خونریزی شدید قاعدگی مناسب باشند؟

مصرف برخی از میوه‌ها نیز برای درمان خونریزی شدید قاعدگی می‌تواند مفید باشد. این میوه‌ها شامل:

 1. آب ‌هویج یکی از درمان‌های طبیعی جهت کنترل خونریزی‌های شدید قاعدگی، مصرف روزانه ۲ لیوان آب‌ هویج است. آب هویج علاوه بر کاهش خونریزی‌های دوران قاعدگی، برای درمان کم‌خونی نیز بسیار مفید است.
 2. آب سیب اگر در روزهای اول قاعدگی دچار خونریزی‌های شدید می‌شوید، نوشیدن آب سیب تازه می‌تواند یک گزینه مناسب برای کاهش خونریزی شما باشد.
  برای اثرگذاری مطلوب توصیه می‌شود آب سیب را به‌صورت ناشتا میل کنید تا خونریزی شما سریع‌تر کاهش یابد.
 3. لیموترش آب‌لیمو برای کاهش خونریزی‌های شدید قاعدگی و کوتاه‌شدن دوره پریود توصیه می‌شود. همچنین عصاره‌های اسیدی لیمو، باعث سم‌زدایی از بدن می‌شود.
  برای این منظور کافی است آب یک عدد لیمو را با یک لیوان آب مخلوط کرده و روزانه میل کنید.
 4. خربزه در طب سنتی مصرف خربزه شیرین قبل از غذا، برای کم‌کردن خونریزی شدید قاعدگی توصیه شده است.
  این میوه مفید، با تنظیم جریان خون قاعدگی، مانع لخته‌شدن خون می‌شود. خربزه همچنین تسکین‌دهنده دردهای قاعدگی است.
 5. پرتقال ویتامین C باعث تقویت عروق خونی شده و در جذب آهن بسیار موثر است. به همین دلیل برای کاهش خونریزی‌های شدید پریودی، توصیه می‌شود پرتقال را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

بند آوردن خونریزی شدید قاعدگی با طب سنتی

 روش‌هایی برای بند آوردن خونریزی شدید قاعدگی با طب سنتی

علاوه بر مصرف گیاهان دارویی و دمنوش‌ها و میوه‌ها، روش‌های دیگری نیز در طب سنتی برای درمان خونریزی شدید قاعدگی توصیه می‌شود. ازجمله:

 1. عدس برای کاهش خونریزی‌های شدید قاعدگی مصرف عدس توصیه می‌شود. عدس دارای خاصیت قابض کنندگی است و می‌تواند خونریزی‌های شدید از جمله قاعدگی را کنترل کند.
  برای این منظور باید عدس را بدون روغن در ماهیتابه تفت دهید. سپس آن را پودر کرده و هر روز مقداری از این پودر را میل کنید.
 2. پوست درخت بلوط اگر دچار خونریزی‌های شدید قاعدگی می‌شوید، می‌توانید از جوشانده پوست درخت بلوط برای کاهش خونریزی استفاده کنید.
  برای این منظور کافی است واژن خود را با جوشانده پوست خشک‌شدة درخت بلوط شستشو دهید.
 3. پودر سنجد یکی از راهکارهای ساده جهت کاهش خونریزی‌های شدید قاعدگی، استفاده از خاصیت پودر سنجد می‌باشد. سنجد دارای ویتامین K بوده و قابض کننده خون است.
  برای کاهش خونریزی‌های شدید پریودی توصیه می‌شود روزانه ۳ قاشق مرباخوری پودرسنجد بخورید.
 4. کدو کدوتنبل به دلیل خواص زیادی که دارد در درمان بسیاری از مشکلات از جمله فشارخون بالا، اختلالات ایمنی بدن، بیماری‌های چشم، برخی از سرطان‌ها و درمان خونریزی شدید قاعدگی استفاده می‌شود.
  کدو تنبل همچنین سرشار از منیزیم است و می‌تواند باعث تعادل هورمونی زنان شود. شما می‌توانید کدو را یا به‌صورت خورش کدو و یا کدوی خام مصرف کنید.
 5. روغن‌ زیتون و سیر یکی از روش‌هایی که در طب سنتی برای کاهش با بند آوردن خونریزی‌های شدید قاعدگی مطرح است، استفاده از روغن‌زیتون و سیر می‌باشد.
  در این روش کافی است یک سیر را رنده کرده و با روغن‌زیتون تفت دهید. سپس همراه با نان میل کنید. این کار را در زمان قاعدگی چند بار تکرار کنید تا خونریزی‌های شما کنترل شود.

سؤالات متداول

 1. آیا می‌توان با استفاده از روش‌های گیاهی خونریزی شدید قاعدگی را درمان کرد؟

  همان‌طور که گفته شد روش‌های گیاهی فقط به‌ عنوان یک راه‌ حل موقت برای کاهش خونریزی شدید قاعدگی کاربرد دارند و برای تشخیص علت و درمان باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد.
 2. چای گیاهی مناسب برای بند آوردن خونریزی شدید قاعدگی کدام است؟

  چای ترکیبی گل زوفا و گزنه سفید بهترین چای برای بند آوردن خونریزی شدید قاعدگی است؛ زیرا در این ترکیب، گل زوفا به‌عنوان گیاه دارویی مفید جهت بندآوردن خونریزی قاعدگی و گزنه سفید برای جبران کم‌خونی ناشی از خونریزی زیاد، علاوه بر قطع خونریزی برای رفع دردهای قاعدگی نیز مفید و مؤثر هستند.
 3. بهترین دمنوش برای قطع خونریزی شدید قاعدگی کدام است؟

  هرکدام از دمنوش‌هایی که در این مقاله معرفی شدند، می‌توانند در کاهش خونریزی شدید قاعدگی مؤثر باشند؛ اما دمنوش نعنا و دمنوش برگ تمشک به دلیل خواصی که دارند، بیشتر توصیه می‌شوند.
 4. آیا درمان خانگی خونریزی شدید قاعدگی ممکن است؟

  باتوجه به اینکه دلایل متعددی ممکن است باعث خونریزی شدید قاعدگی شوند، بهتر است برای تشخیص و درمان مؤثر به پزشک متخصص مراجعه کرد.
  اما برخی از درمان‌های خانگی مانند استفاده از پد گرمکن استراحت کافی، رژیم غذایی سالم و نوشیدن آب کافی می‌توانند به کاهش خونریزی و مدیریت سایر علائم کمک کنند.
 5. برای قطع خونریزی شدید قاعدگی چه بخوریم؟

  در طب سنتی، مواردی مانند سیر، تربچه، عناب، دارچین و... همچنین دمنوش‌های گیاهی مانند دمنوش نعنا، گل درخت انار، زنجبیل و... برای کاهش یا قطع خونریزی شدید قاعدگی توصیه می‌شوند.
  علاوه بر این مصرف آب‌میوه‌هایی مثل هویج، سیب و پرتقال نیز برای کاهش خونریزی توصیه شده است.

هنگام پریود، احساس درد در ناحیه شکم، کمر و را‌ن‌ها طبیعی است. اما زنان بسیاری هستند که هر ماه به دردهای شدید قاعدگی مبتلا می‌شوند و فعالیت‌های روزمره‌شان دچار اختلال می‌شود. در این مقاله از «چطور»، درمان های خانگی درد قاعدگی شرح داده شده است.

سطح استرس شما می تواند بر چرخه قاعدگی تاثیرگذار باشد. اگر استرس شدید را تجربه می کنید، این شرایط می تواند قاعدگی های نامنظم یا فقدان آن را موجب شود.

سیکل قاعدگی یا چرخه قاعدگی شما مجموعی از تغییرات است که در بخشی از بدن شما یعنی تخمدان ها، رحم، واژن و پستان ها هر 28 روز یک بار اتفاق می افتد.

بیماری سندرم تخمدان‌های پلی‌کیستیک، یک بیماری ارثی و ژنتیک است که با بالا رفتن سن (پس از 35 سالگی) به خودی خود خوب می‌شود، زیرا تخمدان‌ها با افزایش سن کوچک می‌شوند، تعداد فولیکول‌ها کاهش پیدا می‌کند و هورمون مردانه کمتری در بدن تولید می‌شود.

اختلالات قاعدگی زمانی مشاهده می‌شود که چرخه‌های عادت ماهانه‌در خانم‌ها نا‌منظم می‌شود و به هم می‌ریزد. حتی بعضی از اختلالات قاعدگی در دوران بارداری ممکن است موجب کورتاژ و یا سقط جنین شود.

چرخه قاعدگی از روز اول یک دوره تا روز اول دوره‌ی بعدی محاسبه می‌شود. متوسط چرخه قاعدگی ۲۸ روز است، اما این عدد می‌تواند از بانویی به بانوی دیگر و در ماهی نسبت به ماه دیگر متفاوت باشد.

قاعدگی نامنظم نوعی اختلال است که بسیاری خانم‌ها از آن رنج می‌برند، اما با چند ترفند خانگی می‌توان این اختلال را برطرف کرد.