تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت جنین | روشهای اثبات شده تشخیص جنسیت

آیا این مطلب برایتان مفید است؟

از گذشته تا کنون جنسیت جنین برای والدین اهمیت فراوانی داشته است. به طوری که بسیاری از والدین سعی می‌کنند با انجام برخی روش‌ها جنسیت جنین خود را قبل از بارداری تعیین کنند.‌
حال آیا می‌توان‌ بر جنسیت جنین تاثیر گذار گذاشت؟ این کار عوارضی در پی ندارد؟ آیا روش‌های تعیین جنسیت جنین قطعی هستند؟
معمولا این سوالات پر تکرار در همان مرحله اول ذهن والدین را به خود مشغول می‌کنند. در ادامه ‌با ما همراه باشید تا موضوع تعیین جنسیت را به طور کامل و دقیق مورد بررسی قرار دهیم.

آیا می‌توان پیش از بارداری تعیین جنسیت جنین انجام داد؟

آیا می‌توان پیش از بارداری تعیین جنسیت جنین انجام داد؟

تعیین کردن جنسیت فرزند پیش از بارداری، امکان پذیر می‌باشد. برخی روش‌ها وجود دارند که‌ با انجام آنها می‌توانید بر جنسیت جنین خود تاثیر بگذارید. در نتیجه والدینی که به جنسیت خاصی علاقه‌مند هستند، می‌توانند پیش از بارداری از این روش‌ها استفاده کنند.

آیا تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری نتایج قطعی دارد؟

تعیین جنسیت روش‌های متعددی دارد. برخی از این روش‌ها تا حد زیادی در جنسیت جنین تاثیر داشته و‌ می‌توانند بسیار موثر باشند. اما در حالت کلی اکثر روش‌های تعیین جنسیت قبل از بارداری از لحاظ علمی اثبات نشده‌اند.
پس نمی‌توان گفت که ۱۰۰ درصد تضمینی و قطعی هستند. اما با این حال بسیاری از افراد این راهکارها را برای انتخاب جنسیت جنین خود انجام می‌دهند.

چه روش‌هایی برای تعیین جنسیت جنین وجود دارد؟

انواع روش‌های تعیین جنسیت جنین

گفتیم که روش‌های زیادی برای تعیین جنسیت وجود دارد. اما بهتر است این روش‌ها را به دو گروه علمی و غیر علمی تقسیم کنیم. در زیر به بررسی آنها پرداخته‌ایم:

 1. روش‌های علمی تعیین جنسیت

  این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:
  • پی جی دی

   در این روش لقاح مصنوعی صورت می‌گیرد. یعنی اسپرم و تخمک برداشته شده و در خارج از رحم با هم ترکیب می‌شوند. بعد از چند روز از این ترکیب سلول تخم یا جنین تشکیل می‌شود. حال پزشک سلول تخم‌ را بررسی کرده تا جنسیت آن را تشخیص دهد. اگر جنسیت مورد نظر والدین را دارا بود آن را به رحم منتقل می‌کند تا رشد نماید‌.
  • آی وی اف

   دومین روش تعیین جنسیت جنین آی وی اف است. در این روش اسپرم‌ها برداشته شده و مورد بررسی قرار می‌گیرند. سپس اسپرمی که کروموزوم مورد نظر یعنی yیا x را داراست وارد رحم می‌شود تا جنسیت جنین از پیش تعیین شده باشد. اینگونه اگر والدین بخواهند فرزند دختر باشد، اسپرم حاوی کوروموزوم ایکس وارد رحم می‌شود. اگر هم بخواهند فرزندشان پسر باشد، اسپرم حاوی کوروموزوم yدرون رحم قرار می‌گیرد.
  • آی یو آی

   سومین روش علمی تعیین جنسیت آی یو آی است. در این روش نیز همانند آی وی اف لقاح مصنوعی صورت گفته و سپس جنین با جنسیت مورد نظر درون رحم قرار می‌گیرد. تنها تفاوت آی یو آی و آی وی اف روش انجام آنها است.
 2. روش‌های غیر علمی تعیین جنسیت جنین

  روش‌های غیر علمی و اثبات نشده برای انجام این کار عبارت‌اند از:
 • رژیم غذایی

  برخی از مواد غذایی وجود دارند که می‌توانند سطح قلیایی بودن واژن را کاهش و افزایش دهند، یا اینکه در ترکیب کوروموزوم‌های اسپرم و تخمک نقش دارند. مصرف این مواد غذایی می‌تواند در تعیین جنسیت فرزند شما تاثیر بسزایی داشته باشد. اما بهتر است در این خصوص با پزشک مشورت کرده و بدون صلاحدید پزشک اقدام به‌ شروع رژیم خاصی نکنید‌.
 • زمان بندی رابطه جنسی

  زمان بندی رابطه جنسی نیز تا حد زیادی بر جنسیت جنین تاثیر می‌گذارد. اگر در زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید به احتمال زیاد فرزندتان پسر می‌شود. اما اگر سه یا چهار روز قبل از زمان تخمک‌ گذاری رابطه برقرار کنید جنین شما دختر خواهد بود.
 • زمان به ارگاسم رسیدن زن

  اگر خانم‌ها در طول رابطه به ارگاسم برسند، اسپرم سریع‌تر وارد دهانه رحم شده و احتمال اینکه کوروموزوم yبه تخمک‌ برسد نیز بیشتر می‌شود. در نتیجه اینگونه فرزند پسر خواهد بود. اما برای دختردار شدن خانم‌ها نباید در طول رابطه به ارگاسم برسند.
 • افزایش قدرت بدنی

  دیگر روش موثر در تعیین جنسیت جنین قدرت بدنی مادر است. اگر زنان در طول بارداری دچار کاهش وزن شده و نیروی بدنی خود را از دست بدهند، به احتمال زیاد فرزندشان دختر می‌شود. اما بالعکس اگر ورزش کنند و توان بدنی خود را افزایش دهند، ممکن است جنین پسر شود.
 • عمق دخول

  اگر دخول و نزدیکی در حالت عمیق‌تر انجام شود، کوروموزوم yشانس موفقیت بیشتری خواهد داشت. اما اگر دخول سطحی انجام گیرد فرزند دختر خواهد بود.
 • تعداد اسپرم‌ها

  اگر اسپرم‌ها کم‌ باشند قطعا بارداری با چالش مواجه می‌شود. اما اگر اسپرم‌ها زیاد باشند به احتمال زیاد فرزند پسر می‌شود. پس اگر خواهان جنین پسر هستید، سه تا چهار روز پیس از زمان تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار نکنید.
 • دمای بدن

  تعیین جنسیت جنین در این روش بستگی به دمای بدن دارد. برای پسر دار شدن مردان باید پیش از نزدیکی دوش آب سرد بگیرند تا سرمای بدن سبب افزایش طول عمر اسپرم‌ها شود. اما‌ بالعکس برای دختر دار شدن گرفتن دوش با آب گرم توصیه می‌شود. چون این کار دمای بدن را افزایش داده و سبب ضعیف شدن کوروموزوم‌های y می‌شود. در نتیجه اینگونه جنسیت جنین دختر خواهد شد.
 • مصرف کافئین

  آخرین روش برای تعیین جنسیت مصرف کافئین است. این کار سبب می‌شود که مردان بتوانند اسپرم‌های بیشتری تولید کرده و شانس پسردار شدن را افزایش دهند. اما اگر بخواهید دختردار شوید، توصیه می‌کنیم از مصرف کافئین خودداری کنید.

بهترین زمان اقدام برای تعیین جنسیت جنین چه موقع هست؟

بهترین زمان اقدام برای تعیین جنسیت قبل از بارداری شدن می‌باشد. مخصوصا اگر قصد دارید از روش‌های علمی گفته شده در بالا استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید با انجام آزمایش خون و بررسی دی ان ای جنین این کار را انجام دهید، بهترین زمان هفته هفتم بارداری خواهد بود. در حالت‌ کلی بهتر است پیش از بارداری در جلسات مشاوره حضور یافته و با پزشک متخصص در این مورد مشورت نمایید.

مزایای تعیین جنسیت جنین چیست؟

مزایای تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت مزایایی انکار نشدنی دارد که در زیر به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم:

 1. داشتن فرزند با جنسیت دلخواه

  خانم‌ها در قدیم مجبور بودند چندین مرتبه زایمان کنند تا بالاخره فرزندی با جنسیت مدنظرشان‌ را به‌ دنیا بیاورند. اما با تعیین جنسیت در همان دفعه اول بارداری نیز جنین با جنسیت مدنظر متولد می‌شود.
 2. جلوگیری از انتقال بیماری

  گاهی والدین به برخی اختلالات ژنتیکی مبتلا هستند و می‌توانند به راحتی آن‌‌ها را به فرزند خود نیز منتقل کنند‌. تعیین جنسیت در اکثر مواقع از انتقال این بیماری‌ها به جنین جلوگیری می‌کند.
 3. برنامه ریزی برای مراقبت از فرزند

  تعیین جنسیت جنین سبب می‌شود والدین آمادگی بیشتری برای تولد فرزند خود داشته باشند. برای مثال می‌توانند سیسمونی و لباس برای جنسیت مشخصی خریداری کرده و پرستار استخدام کنند.
 4. تناسب در جنسیت اعضای خانواده

  گاهی برخی خانواده‌ها مرتبا صاحب فرزند با یک نوع جنسیت می‌شوند. اما می‌توان با تعیین جنسیت توازن و تناسبی میان جنسیت اعضای خانواده برقرار کرد. به طوری که والدین از هر دو جنس دختر و پسر فرزند داشته باشند.

آیا والدین پیش از تعیین جنسیت باید اقدامات خاصی انجام دهند؟

پیش از تعیین جنسیت جنین نیاز است که والدین اقدامات به خصوصی را انجام دهند. برای مثال باید در مورد رژیم غذایی، شکل و عمق دخول، زمان مقاربت و مواردی از این قبیل با پزشک مشورت کنند. برای تعیین جنسیت به روش‌های علمی نیز باید والدین در آزمایشگاه حضور یابند تا پزشکان بتوانند اسپرم و تخمک را برداشت کنند.

برای تعیین جنسیت جنین به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای تعیین جنسیت جنین به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای تعیین جنسیت باید به متخصص زنان مراجعه کرده تا شرایط بدنی‌اتان به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. اما ممکن است بر حسب نیاز پزشک زنان شما را به متخصص دیگری نیز ارجاع دهد. برای مثال در برخی مواقع احتمال دارد پزشک مراجعه به سکس تراپیست را توصیه کند‌.

آیا تعیین جنسیت پیش از بارداری برای مادر و جنین عوارضی ندارد؟

تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری در صورتی که تحت نظر پزشک متخصص انجام شود هیچ خطری به همراه ندارد. در نتیجه می‌توانید با اطمینان خاطر برای تعیین جنسیت فرزند خود اقدام نمایید.

سوالات متداول

 1. آیا امکان مصرف دارو برای تعیین جنسیت وجود دارد؟

  عملا داروی خاصی در این زمینه وجود ندارد و بهتر است در این خصوص با پزشک متخصص مشورت کنید.
 2. آیا مصرف کافئین در جنسیت جنین تاثیر دارد؟

  بله، مصرف کافئین می‌تواند سبب پسر شدن جنین شود.
 3. هزینه تعیین جنسیت جنین چقدر است؟

  هزینه این کار بستگی به عوامل مختلفی دارد و پس از مشاوره‌های اولیه مشخص می‌شود.
 4. آیا تعداد اسپرم‌ها بر جنسیت جنین تاثیر دارد؟

  بله، زیاد بودن تعداد اسپرم سبب پسر شدن جنین و کم بودن آن‌ها باعث دختر شدن جنین می‌شود.

آیا قصد تعیین جنسیت جنین خود با روش آی وی اف را دارید؟ آیا می‌خواهید بدانید نحوه انجام این روش چگونه است؟ چرا از این روش برای تعیین جنسیت استفاده می‌شود؟ هزینه انجام آن چقدر است؟ مزایا و معایب این روش چیست؟ چه مواردی بر درصد موفقیت IVF تاثیر دارند؟ مراقبت‌های قبل و بعد از آن کدام‌اند؟ چنانچه به دنبال پاسخ این سوالات و همچنین دریافت سایر اطلاعات لازم و مفید در این خصوص هستید، شما را به مطالعه این مطلب دعوت می‌کنیم. 

آیا شما نیز درمورد تعیین جنسیت حرف‌هایی را شنیده‌اید که برایتان عجیب بوده است؟ آیا می‌خواهید بدانید که این باورها صحت دارند یا خیر؟ اصلا این باورها شامل چه مواردی هستند؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را به دست آورید.

آیا می‌خواهید پیش از بارداری جنسیت جنین خود را تعیین کنید و به دنبال دریافت اطلاعات لازم درباره روش‌های انجام این کار هستید؟ چقدر با روش IUI آشنا هستید؟ آیا می‌خواهید بدانید این روش چیست و چگونه انجام می‌شود؟ به چه دلیلی از آن برای تعیین جنسیت استفاده می‌شود؟ مزایا و معایب آن چیست؟ اقدامات قبل و مراقبت‌های پس از آن چیست؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا کامل‌ترین و مفیدترین اطلاعات در این باره را به دست آورید.

 اقدامات لازم قبل و بعد از این روش چیست؟ یکی از روش‌های مد نظر شماست و به دنبال کسب اطلاعاتی درباره آن هستید؟ آیا می‌خواهید بدانید که انجام این کار با استفاده از این روش نتایج قطعی دارد؟ ایا همه مادران در هر سنی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟  PGD آیا قصد انجام تعیین جنسیت پیش از بارداری را دارید؟ آیا اگر به دنبال کسب اطلاعات کامل و مفید درباره این روش هستید، مطالعه این مطلب تا انتها به شما کمک شایانی خواهد کرد.

آیا به دنبال شناخت عوامل موثر بر تعیین جنسیت جنین هستید؟ آیا می‌خواهید بدانید که می‌توان بر تعیین جنسیت جنسیت تاثیر گذاشت؟ چه عوامیلی می‌توانند بر این مورد تاثیر داشته باشنأ؟ ارتباط زمان تخمک گذاری با دختر یا پسر دار شدن جنین چیست؟ اگر دانستن پاسخ این سوالات برایتان جالب است، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

آیا می‌توان پیش از بارداری جنسیت فرزند خود را تعیین کرد؟ چه روش‌هایی برای انجام این کار وجود دارند؟ آیا می‌توان با مصرف دارو تعیین جنسیت را انجام داد؟ اصلا جنسیت جنین در بارداری چگونه تعیین می‌شود؟ آیا روش‌های تعیین جنسیت پیش از بارداری نتایج قطعی دارند و با انجام آنها نوزاد سالم به دنیا می‌آید؟ اگر به دنبال کسب اطلاعاتی درباره روش‌های تعیین جنسیت هستید، شما را به مطالعه این مطلب دعوت می‌کنیم.