جراحی زیبایی واژن (لابیاپلاستی) چیست؟ | مزایا و عوارض + قیمت

آیا این مطلب برای شما نوشته شده؟

شاید نام عمل لابیاپلاستی که منظور از آن جراحی زیبایی واژن است را شنیده باشید. در واقع ناحیه تناسلی دو بخش خارجی و داخلی دارد که لابیاپلاستی برای کوچک کردن بخش خارجی آن که لابیا نامیده می شوند، انجام می گیرد.
آیا شما نیز به این نوع جراحی نیاز دارید؟
چه دلایلی وجود دارد که فرد را نیازمند عمل لابیاپلاستی می کند؟ چه افرادی کاندیدای خوبی برای این عمل نیستند؟
آیا این عمل تنها برای زیبایی است یا کاربرد های دیگری نیز در درمان دارد؟
شما می توانید با مطالعه ادامه این مقاله، علاوه بر اینکه پاسخ سوالات بالا را به دست می آورید، اطلاعات بیشتری درباره هزینه این عمل و چگونگی انجام آن، سن مناسب، دوره نقاهت آن و موارد دیگری که شاید برایتان ایجاد سوال کرده باشد را به دست آورید.

آیا لابیاپلاستی برای شما مناسب است؟

به طور کلی افراد زیر می توانند کاندیدای مناسبی برای انجام عمل لابیاپلاستی باشند:

 1. افرادی که تنها به منظور زیبایی واژن، قصد انجام این عمل را دارند که اگر شما نیز جز این دسته از افراد می باشید، حتما عنوان سن مناسب برای انجام لابیاپلاستی که در ادامه شرح داده شده است را مطالعه کنید.
 2. افرادی که دچار درد در زمان روابط جنسی هستند.
 3. افرادی که دچار عدم تقارن ظاهری واژن می باشند.
 4. افرادی که با پوشیدن لباس های تنگ دچار احساساتی مانند درد، سوزش، گزش و یا کشیدگی می شوند.
 5. کسانی که در زمان انجام فعالیت های ورزشی، دچار درد و ناراحتی و احساساتی از جمله، کشیدگی و سوزش می کنند.
  اگر شما جز هر کدام از افراد بالا می باشید، لازم است تا اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید و بدانید که لابیاپلاستی چگونه انجام می گیرد، پس با ما همراه باشید.

لابیاپلاستی چیست؟

این عمل، نوعی جراحی زیبایی برای ناحیه تناسلی خانم ها انجام می گیرد که البته همیشه جنبه ی زیبایی نداشته و گاها کاربرد های درمانی نیز دارد. با توجه به آماری که به دست آمده است، بیشتر خانم هایی که خواستار این نوع عمل می باشند، تمایل دارند تا طول و یا اندازه لبه داخلی و یا خارجی واژن را تغییر دهند و کوچکتر کنند.
به طور کلی اندازه دقیق و مشخصی برای اندازه لبه واژن مشخص نشده است، اما بهترین حالت آن وقتی است که لبه واژن از لبه بیرونی خارج نشده باشد.

شاید بخواهید تا انواع لابیا را بشناسید:

لابیا ماژور: این لایه بیرونی شامل دو لایه پوستی می باشد و امتداد آن، از تپه ونوس (بافتی که به شکل تپه است و از چربی تشکیل شده و بالای واژن قرار دارد) تا ناحیه پرینه (بخش عضلانی که در بین واژن و مقعد قرار گرفته است) می باشد. وظیفه لابیا ماژور این است که ساختار های حساس از جمله دهانه واژن، لابیا مینور و همچنین کلیتوریس را تحت محافظت و پوشش قرار دهد.
لابیا مینور: در هر سمت دهانه واژن، دو لایه پوست قرار دارد که در واقع بین لابیا ماژور می باشد. این لابیا از لحاظ، اندازه و رنگ در خانم ها مختلف است. لابیا مینور، از کلیتوریس در هر دو سمت واژن و به طرف پایین کشیده شده است.

سن مناسب لابیاپلاستی

برای انجام این نوع عمل، نمی توان سن دقیق را در نظر گرفت، زیرا روند پیر شدن، رشد و بلوغ جنسی در خانم ها متفاوت می باشد. با این وجود، دختران بالای 20 سال تا خانم هایی که 50 سال سن دارند، می توانند بدون هیچ مشکلی این عمل را انجام دهند.
به نظر شما دلیل اینکه این عمل برای خانم های بالای 50 سال و یا دختران زیر 20 سال، مناسب نمی باشد چیست؟
برای پاسخ به این سوال، عنوان لابیاپلاستی برای چه افرادی مناسب نمی باشد را که در ادامه شرح داده شده است، مطالعه کنید.

مدت زمان عمل لابیا پلاستی چقدر است؟

به طور کلی بیشتر عمل های لابیا پلاستی، به صورت جراحی سرپایی و به کمک بی حسی موضعی انجام می شود. این جراحی حدود 1 ساعت زمان می برد. بیمار حدود نیم ساعت الی یک ساعت بعد از عمل تحت نظر گرفته می شود و اگر دچار خونریزی نبود، می تواند به راحتی به منزل برگردد.

دوره نقاهت لابیاپلاستی

با توجه به اینکه این عمل با چه روشی انجام شود، دوره نقاهت آن متفاوت خواهد بود. شما بین 3 الی 8 هفته بعد از عمل خود، می توانید فعالیت های خود را در پیش بگیرید، اما باید تا 2 الی 3 ماه ظاهر ناحیه تناسلی به طور دقیق و کامل بهبود یابد، مراقبت هایی را مد نظر قرار دهید.

مزایای عمل لابیاپلاستی

اینکه عمل لابیاپلاستی را برای جنبه ی درمانی انجام می دهید و یا زیبایی، هیچ تفاوتی نداشته و در واقع می توان گفت که این عمل می تواند تاثیرات بسیار قابل توجهی را برای خانم ها به همراه داشته باشد. مزیت های جراحی لابیاپلاستی عبارتند از:

 1. بهبود رابطه ی جنسی
 2. تحریک بیشتر کلتوریس
 3. رفع مشکل تحریک مزمن
 4. اصلاح عدم تقارن لبه های واژن
 5. راحت تر شدن رعایت موارد بهداشتی
 6. جلوگیری از بروز درد ناحیه واژن در هنگام ورزش کردن
 7. زیبا شدن ظاهری واژن و افزایش اعتماد به نفس در روابط جنسی
 8. جلوگیری از بروز درد به علت استفاده از لباس های چسبناک و تنگ
 9. کاهش برجسته بودن ناحیه تناسلی در هنگام پوشیدن لباس های چسبناک و تنگ

هزینه لابیاپلاستی

موارد متعددی مانند یک طرفه و یا دو طرفه بودن، استفاده از لیزر، نوع مواد جراحی و وسایل مورد نیاز، موقعیت جغرافیایی کلینیک مورد نظر، و نوع عمل جراحی، بر هزینه نهایی لابیاپلاستی تاثیر به سزایی دارند. بنابراین نمی توان مبلغ دقیقی را برای آن بیان نمود، اما با این حال می توان در نظر گرفت که این عمل هزینه ای حدود 4 و نیم میلیون تومان الی 8 میلیون تومان را به دنبال خواهد داشت.

تعداد جلسات ویزیت مورد نیاز بعد از انجام لابیاپلاستی

این مسئله کاملا طبیعی است که بعد از هر عملی باید تحت نظر پزشک خود قرار بگیرد. معمولا بعد از انجام این عمل، لازم است تا 2 بار تحت ویزیت پزشک خود قرار بگیرد که معموالا یک هفته بعد از عمل و ویزیت دوم حدود یک ماه بعداز انجام عمل می باشد. این نکته نیز وجود دارد که برخی از افراد دوران بهبودی سریع تری را پشت سر خواهند گذاشت و شاید نیازی به ویزیت دوم نداشته باشند.

برای عمل لابیاپلاستی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

با وجود اینکه این عمل سرپایی و کاملا بی خطر می باشد، اما باید بدانید که کاملا جراحی حساسی بوده و باید توسط فردی که تخصص و مهارت کافی در این زمینه دارد، انجام شود. توجه داشته باشید که لابیاپلاستی توسط ماماها، پزشک عمومی و جراح پلاستیک انجام نمی شود و تنها جراح زیبایی زنان دارای مهارت و تخصص در این زمینه می باشد.

لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

این روش بسیار ساده بوده و به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام می گردد. البته گاهی اوقات در صورت تمایل از بیهوشی عمومی نیز می توان کمک گرفت. در این جراحی، بخش کوچکی از لابیا با دقت و مهارت کامل، بریده شده و در پایان با کمک بخیه های جذبی لابیاها بخیه می شوند. اگر این عمل با بی حسی موضعی انجام شود، بیمار در مرکز تحت جراحی حدود نیم ساعت استراحت کرده و در صورت عدم مشکل خاص و خونریزی، می تواند به راحتی به منزل برگردد. اما اگر تحت بیهوشی انجام شود، بیمار باید با یک همراه برای درمان مراجعه کند و همچنین چند ساعت بعد از عمل، برای از بین رفتن عوارض بیهوشی تحت نظر باشد.

روش های عمل لابیاپلاستی

برای انجام این عمل روش های متعددی وجود دارد که عبارتند از:

 1. Trim labiaplasty (تکنیک خطی)

  در این تکنیک لبه های داخلی به کمک یک پنس مخصوص نگه داشته شده و یک برش طولی برای برداشت بخش های اضافی زده می شود. استفاده از این تکنیک به حدود 1 ساعت زمان نیاز داشته و در اکثر موارد برای برداشتن لابیا هایی که بیش از حد بزرگ هستند، استفاده می شود.
 2. Wedg

  در این روش، بخش های لبه های کوچک به شکل V برداشته می شوند. میزان برداشتن بافت به پزشک متخصص و شرایط بیمار بستگی دارد، اما به طور معمول در این روش بخش کمتری از لابیا برداشته می شود. در این تکنیک به دقت بالاتری نیاز بوده و به همین جهت زمان آن از روش قبلی کمی بیشتر خواهد بود. روش Wedg می تواند برای خانم هایی که تمایل دارند تا اندازه لابیا های خود را متقارن کنند، مناسب باشد.
 3. Z-plasty

  با استفاده از این تکنیک، بافت بیشتری برداشته خواهد شد. این روش نیز برای افرادی که دارای لابیا های بسیار بزرگی هستند، می تواند مناسب باشد.
 4. لابیاپلاستی با لیزر

  با توجه به تمام پیشرفت های پزشکی، امروزه در بیشتر مراکز درمانی از لیزر به عنوان بخشی از درمان کمک گرفته می شود. استفاده از لیزر سبب می شود تا جراحی راحت تر، سریع تر و با خونریزی بسیار کمتری انجام شود و همچنین نیاز به بخیه کمتر وجود داشته باشد.
 5. Soft surgery

  این روش بیشتر برای افرادی استفاده می شود که قصد دارند تا تنها لابیا های خود را تغییر شکل دهند و در واقع اندازه لابیا های آن ها بزرگ نیست. این تکنیک به برش و بخیه نیازی ندارد.

آیا لابیاپلاستی درد دارد؟

اگر شما هم قصد دارید تا به کلینیک زنان برای انجام عمل لابیاپلاستی مراجعه داشته باشید، حتما این تصور را کرده اید که این عمل بسیار درد دارد و شاید از انجام آن بترسید. شاید نیز این تصور را دارید که عوارض بسیاری بعد از انجام این عمل برایتان ایجاد می گردد که بهتر است برای پاسخ آن، بعد از خواندن این قسمت، بخش های بعدی را نیز مطالعه کنید. درباره درد لابیاپلاستی، شما حق دارید تا این تصور را داشته باشید، زیرا لبه های واژن دارای عصب های حسی بالایی هستند، اما امروزه با پیشرفت های بی نظیر علمی در این زمینه، متد های بی حسی طی چند مرحله انجام شده و این موضوع سبب می شود تا شما بدون هیچگونه درد و تحت بی حسی کامل، این عمل را انجام دهید. درد و تورم بعد از عمل هم کاملا طبیعی بوده و بامصرف دارو های مسکن به مرور زمان رفع می گردد.

لابیاپلاستی برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

با وجود اینکه این عمل برای افراد بسیاری قابل انجام است، اما این عمل برای افراد زیر قابل انجام نمی باشد:

 1. خانم های باردار

  دوران بارداری اصلا زمان مناسبی برای انجام عمل لابیاپلاستی نمی باشد، زیرا بارداری خود یکی از مواردی است که سبب بزرگ شدن لابیاها می شود. تغییرات هورمونی دلیلی است که باعث می شود تا لابیا ها اندازه طبیعی خود را از دست داده و بزرگتر از قبل شوند. اگر شما نیز باردار هستید و قصد انجام این عمل را دارید، بهتر است تا آن را به حدود 4 ماه بعد از زایمان خود موکول کنید.
 2. خانم های دارای تبخال تناسلی

  یکی از بیماری هایی که اگر دچار تحریک شود، بدتر و شدید تر می شود، تبخال تناسلی است. اگر دارای تبخال تناسلی هستید، نباید این عمل را انجام دهید.
 3. خانم های مبتلا به عفونت واژن

  وجود عفونت می توان تاثیر منفی روی عمل لابیاپلاستی داشته باشد. بنابراین اگر دچار عفونت واژن هستید، حتما قبل از انجام عمل لابیاپلاستی برای درمان آن اقدام کنید.
 4. دختران زیر 20 سال

  دختران تا حدود 20 سالگی دارای بلوغ و تکمامل بدنی می باشند. به مرور زمان و تا سن 20 سالگی امکان رشد لایبا ها وجود دارد، بنابراین توصیه می شود تا انجام این عمل به بعد از سن 20 سالگی موکول شود.
 5. خانم های بالای 50 سال

  باید بدانید که بدن در سن 50 سالگی به بالا دچار کاهش قدرت ترمیم و بهبود می شود و به همین جهت دوره نقاهت بعد از لابیاپلاستی در این سنین بسیار طولانی و سخت تر خواهد بود، به همین جهت این عمل برای خانم های بالای 50 سال نیز توصیه نمی شود.
 6. خانم های دارای بیماری های خاص

  افرادی که دچار برخی از بیماری های خاص مانند سرطان هستند و در حین شیمی درمانی می باشند، تا زمانی که درمان آن ها تحت کنترل نباشد، بهتر است تا این عمل را انجام ندهند.

عوارض لابیاپلاستی

این نوع جراحی نیز می تواند همانند تمام جراحی های دیگر، عوارض طبیعی بعد از درمان را به دنبال داشته باشد. این عوارض عبارتند از:

 1. درد و تورم
 2. سوزش
 3. خارش
 4. عفونت
 5. احساس سبکی سر
 6. تب

لازم به ذکر است که اگر عمل لابیاپلاستی به دست پزشک متخصص و دارای مهارت انجام شود، عوارض و خطری ایجاد نمی شود وتمام موارد بالا طبیعی هستند که بعد از چند روز رفع می شوند، اما اگر پزشک مهارت و تخصص کافی را در این زمینه نداشته باشد، ممکن است عوارضی مانند باقی ماندن جای بخیه، نامتقارن بودن لابیا و یا بد شکل شدن لابیا را به دنبال داشته باشد، بنابراین در یافتن پزشک متخصص نهایت دقت را داشته باشید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

بعد از انجام این جراحی، بهبودی و دوره نقاهت طولانی مدت نخواهد بود و شما می توانید در حدود کمتر از یک هفته، فعالیت های روزانه خود را در پیش بگیرید، اما باید مراقبت ها و نکاتی را رعایت نمایید که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 1. سه روز ابتدایی وجود درد و تورم طبیعی بوده که با مصرف داروهای مسکن رفع می گردد. این درد و تورم بین 2 یا 3 هفته بعد از عمل رو به بهبودی خواهد رفت.
 2. تا حدود یک هفته این احتمال وجود دارد که خونریزی کمی داشته باشید. در صورتی که میزان خونریزی شدید بود، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.
 3. در روز اول، بهتر است تا از کمپرس یخ برای کاهش درد و تورم استفاده داشته باشید.
 4. باید ناحیه تناسلی را کاملا تمیز نگه دارید.
 5. تا زمانی که بهبودی کامل خود را به دست آورید، لباس های تنگ نپوشید.
 6. 24 ساعت بعد از جراحی می توانید حمام بروید، اما ناحیه تناسلی مالش داده نشود. تا زمانی که کاملا خوب شوید، از وان استفاده نکنید و استخر نروید.
 7. بهتر است در زمان های استراحت بیشتر به پشت دراز بکشید.
 8. از مواد غذایی که دارای فیبر بالایی هستند، استفاده داشته باشید. توجه داشته باشید که غذا های پرنمک و پر چرب، می توانند تورم را زیاد کنند.
 9. مصرف ویتامین C می تواند در تسریع بهبودی بسیار موثر باشد.
 10. ورزش و تمریناتی که به طور مستقیم سبب اعمال فشار به واژن می شوند را تا زمان بهبودی کامل انجام ندهید.
 11. بعد از 3 الی 4 هفته بعد از عمل، می توان فعالیت های جنسی را انجام داد، اما بهتر است تا 6 تا 8 هفته برای بهبودی کامل صبر کنید.
 12. بدون مشورت با پزشک خود، از هیچ نوع کرم و پمادی استفاده نداشته باشید.

در چه مواردی باید سریعا به کلینیک مراجعه شود؟

اگر علائم و موارد زیر را مشاهده کردید، سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید:

 • خونریزی های طولانی مدت و شدید
 • وجود ترشحات بد بو
 • درد و تورمی که کاهش نمی یابد.
 • وجود تب و بی حالی زیاد

سوالات متداول

 1. آیا انجام عمل لابیاپلاستی خطرناک است؟

  خیر، این عمل کاملا ایمن و بی خطر بوده و در صورتی که توسط پزشک و یا جراح متخصص و دارای مهارت و در کلینیکی معتبر انجام شود، بدون هیچگونه آسیب و خطری به اتمام می رسد.
 2. آیا لابیاپلاستی سبب می شود تا میل جنسی کاهش یابد؟

  یکی از نگرانی های بسیار رایجی که خانم ها درباره این عمل دارد، این است که می ترسند تا بعد از لابیاپلاستی، میل جنسی آن ها کاهش پیدا کند. برای این که کاملا این موضوع را درک کنید، باید بدانید که عصب های جنسی خانم ها در دو نقطه واژن قرار داشته که بخش اول در نقطه G و درون واژن قرار دارد. این قسمت می تواند باعث تحریک جنسی داخل واژن گردد. بخش دوم که کلیتوریس نام دارد و سبب ارگاسم بیرونی می گردد. بنابراین می بینید که اعصاب جنسی در لابیا ها قرار نگرفته اند و به همین جهت روابط جنسی بعد از این عمل، دچار هیچگونه مشکلی نخواهد شد. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که زیبایی واژن می تواند تاثیرات بسیار مثبتی در روابط جنسی داشته باشد.
 3. انجام روابط جنسی، چند روز بعد از انجام عمل لابیاپلاستی ممکن است؟

  اینکه در چه زمانی بعد از این عمل، روابط جنسی خود را آغاز کنید، به این بستگی دارد که بخیه ها چه زمانی بهبود پیدا کنند. این زمان معمولا بین 4 الی 8 هفته می باشد.
 4. آیا لابیاپلاستی تاثیری روی تنگ شدن واژن نیز دارد؟

  در صورتی که میزان گشادی واژن اندک باشد، جراح می توان عضلات را به سمت هم کشیده تا کمی واژن هم تنگ شود، اما اگر این میزان اندک نبود، باید از روش های دیگری برای این کار استفاده شود.
 5. آیا لابیاپلاستی در سفید شدن واژن نقشی دارد؟

  این عمل هیچ گونه ارتباطی به سفید شدن واژن ندارد و بهتر است اگر قصد این کار را دارید، بعد از انجام لابیاپلاستی برای سفید کردن واژن اقدام کنید.
 6. آیا امکان برداشت زگیل تناسلی همزمان با عمل لابیاپلاستی وجود دارد؟

  خیر، امکان انجام این دو درمان به طور همزمان ممکن نمی باشد و در واقع عمل لابیاپلاستی زمانی انجام می گیرد که هیچ نوع مشکل و عفونتی در ناحیه واژن وجود نداشته باشد. بنابراین زگیل تناسلی نیز مانند تمام مشکلات دیگر واژن مانند عفونت، تبخال و یا حتی ترشحات غیر طبیعی، باید درمان شده و بعد از آن عمل زیبایی واژن صورت بگیرد.
 7. آیا امکان بازگشت لابیاها بعد از عمل امکان پذیر است؟

  در عمل لابیاپلاستی، بخشی از لابیا که تحت درمان است، برداشته می گردد و به همین دلیل این عمل بازگشت پذیر نخواهد بود. همانطور که در مقاله هم بیان شد، بارداری یکی از مواردی است که می تواند به خاطر شرایط هورمونی، منجر به بزرگ شدن لابیاها شود، اما این میزان بسیار کم و کوچک می باشد.

لابیاپلاستی از جمله جراحی‌های زیبایی واژن به شمار می‌رود. این نوع از جراحی زیبایی واژن با روش‌های متعددی انجام می‌شود که در این مقاله به توضیح لابیاپلاستی با لیزر می‌پردازیم.

عمل لابیاپلاستی یکی از عمل های جراحی زیبایی واژن است که امروزه بسیار پرطرفدار شده است. جراحی لابیاپلاستی چگونه انجام می شود و هزینه عمل زیبایی لابیاپلاستی چقدر است؟