روابط جنسی در بارداری

روابط جنسی در بارداری

گفته‌های زیادی درباره عوارض داشتن رابطه جنسی در بارداری از احتمال زایمان زودرس، کاهش میل جنسی زنان تا سقط جنین و غیره وجود دارد. قطعاً این موضوع باعث نگرانی و سردرگمی شما درباره این موضوع شده است.
اما آیا این گفته‌ها صحت دارند؟
در این مطلب اطلاعات کامل و مفیدی درباره مقاربت جنسی در دوران بارداری بیان شده است. پس حتماً این مطلب را بخوانید تا پاسخ سؤالات و نگرانی‌های خود را به دست آورید.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری خطرناک است؟

داشتن رابطه جنسی برای زنانی که بارداری سالم دارند، بی خطر است. ماهیچه‌های قوی رحم و مایع آمنیوتیک اطراف جنین از او محافظت می‌کنند، به همین دلیل رابطه جنسی والدین آسیبی به او وارد نخواهد کرد.
اما اگر عوارض بارداری دارید یا بارداری‌تان پر خطر است، بهتر است حتماً در مورد مقاربت در دوران بارداری با پزشکتان مشورت کنید.

رابطه جنسی در سه ماهه اول بارداری

رابطه جنسی در سه ماهه اول بارداری

میل جنسی زنان باردار ممکن است از اوایل بارداری تا اواخر آن به تدریج کاهش پیدا کند. چندین عامل می‌توانند در کاهش میل جنسی در بارداری مؤثر باشند که عبارت‌اند از:

 1. داشتن حالت تهوع و استفراغ
 2. احساس خستگی
 3. ترس از سقط جنین یا آسیب رساندن به جنین
 4. احساس درد و ناراحتی
 5. ترس از عفونت
 6. ترس از پارگی غشای آمنیوتیک

بارداری بر زندگی زناشویی زوجین تأثیر می‌گذارد و این امر جای تعجب ندارد؛ زیرا اتفاقات و تغییرات زیادی در جسم و روان مادر در حال رخ دادن است.
ناگفته نماند که از سوی دیگر میل جنسی برخی از زنان در دوران بارداری نسبت به قبل بیشتر می‌شود، بنابراین نمی‌توان به طور قاطعانه در مورد میزان میل جنسی زنان باردار نظر داد.

رابطه جنسی در سه ماهه دوم بارداری

میزان میل جنسی در 3 ماهه دوم بارداری تغییر می‌کند. در این مرحله ممکن است میل جنسی زنان باردار افزایش پیدا کند. دلیل این امر این است که بدن باردار خود را پذیرفته و عوارض بارداری نیز کم‌تر می‌شوند.
از سوی دیگر امکان کم شدن میل جنسی زنان باردار در 3 ماهه دوم بارداری وجود دارد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که یک پنجم زوج‌ها یک بحران پنج ماهه را تجربه می‌کنند. زنان در این دوران منزوی شده و این امر باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه زوجین می‌شود.
برخی از زوج‌ها تصمیم می‌گیرند که در دوران بارداری رابطه جنسی نداشته باشند. به طور کلی اگر شرایط طبیعی باشد، انجام این کار خطری برای جنین ندارد.

رابطه جنسی در سه ماهه سوم بارداری

یکی از نگرانی‌های زنان در 3 ماهه سوم بارداری، انقباضات رحم ناشی از ارگاسم است که باعث ترس آنها از زایمان زودرس می‌شود. علاوه بر این مواردی مانند احساس ناراحتی در پوزیشن‌های رابطه جنسی در بارداری به دلیل بزرگ بودن شکم یا احساس عدم جذابیت برای شریک زندگی خود باعث می‌شود از این کار امتناع کنند.
بهتر است درباره این نگرانی‌ها با پزشک و همسر خود به راحتی صحبت کنید و افکار خود را بیان کنید تا بتوانید راه‌حلی برای آنها پیدا کنید.

آیا رابطه جنسی می‌تواند باعث زایمان شود؟

آیا رابطه جنسی می‌تواند باعث زایمان شود؟

بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده، داشتن رابطه جنسی در بارداری با افزایش خطر زایمان زودرس هیچ‌گونه ارتباطی ندارد. با این حال، اگر پزشک تشخیص دهد که در معرض خطر زایمان زودرس هستید، ممکن است توصیه کند در طول دوران بارداری خود از داشتن رابطه جنسی پرهیز کنید.
دخول جنسی یا ارگاسم در اواخر دوران بارداری ممکن است باعث ایجاد انقباضات براکستون هیکس شود. برخی زنان این نوع انقباضات را در اواخر دوران بارداری تجربه می‌کنند؛ با این حال با ایجاد این انقباضات بعد از رابطه جنسی در بارداری نشان دهنده زایمان نیستند و نباید نگران شوید.

چه زمانی باید از رابطه جنسی در بارداری اجتناب کرد؟

چنانچه یک یا چند مورد از موارد زیر را دارید، بهتر است تا زمانی که با پزشک خود مشورت نکرده‌اید، از رابطه جنسی در دوران حاملگی خود خودداری کنید:

1. خونریزی واژینال بدون دلیل مشخص
2. نشت مایع آمنیوتیک
3. دوقلو یا چندقلو بودن بارداری
4. داشتن سابقه زایمان زودرس
5. خطر سقط جنین یا داشتن سابقه سقط جنین
6. باز شدن زودهنگام دهانه رحم
7. قرار گرفتن جفت در دهانه رحم (جفت سرراهی)

سؤالات متداول

 1. آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری باعث سقط جنین می‌شود؟

  خیر. تصور اینکه رابطه جنسی در بارداری باعث سقط جنین می‌شود، اشتباه است. مگر اینکه پزشکتان توصیه کرده باشد که در این دوران بارداری رابطه جنسی نداشته باشید.
 2. در دوران بارداری تا چه میزان می‌توان رابطه جنسی داشت؟

  تعداد دفعات برقراری رابطه جنسی در حاملگی، به شرایط جسمی و نیاز هر زن بستگی دارد و نمی‌توان تعداد مشخصی را برای همه بیان کرد.
 3. آیا در دوران بارداری میل جنسی زنان کم می‌شود؟

  میل جنسی در سه ماهه اول بارداری ممکن است به دلیل حالت تهوع و خستگی کم شود. پس از برطرف شدن این عارضه در 3 ماهه دوم بارداری و بهتر شدن شرایط جسمی زن باردار، میل جنسی او بیشتر می‌شود. کاهش مجدد میل جنسی در 3 ما سوم بارداری ممکن است رخ دهد که کاملا طبیعی است.
  لازم است بدانید که این شرایط برای همه یکسان نیست و بعضی از زنان باردار ممکن است شرایط متفاوت‌تری را تجربه کنند.
 4. آیا استفاده از کاندوم در دوران بارداری ضروری است؟

  اگر شریک زندگی شما دچار عفونت مقاربتی است، حتماً از کاندوم در رابطه جنسی در بارداری استفاده کنید. زیرا در صورت ابتلا به این عفونت‌ها سلامت شما و جنینتان به خطر می‌افتد.
 5. بهترین پوزیشن‌های جنسی در دوران بارداری چیست؟

  اکثر پوزیشن‌های رابطه جنسی در بارداری مناسب هستند، مگر اینکه شما احساس ناراحتی کنید. با بزرگ شدن شکم، می‌توانید موقعیت‌های مختلف را امتحان کنید تا راحت‌ترین حالت را پیدا کنید.
 6. آیا گرفتگی عضلات و لکه بینی بعد از رابطه جنسی در بارداری طبیعی است؟

  در بیشتر مواقع لکه بینی یا گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی در دوران بارداری، طبیعی است. اما اگر میزان خونریزی زیاد یا گرفتگی عضلات شدید و ادامه‎دار باشد، حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.