هیسترکتومی

هیسترکتومی عمل جراحی است که در آن رحم زن برداشته می‌شود.

عمل هیسترکتومی چیست و چه عوارضی دارد ؟ مراقبت ها و تغذیه بعد از این جراحی چطور باید باشد ؟ زندگی زناشویی و یائسگی بعد از برداشتن رحم و تخمدان چگونه خواهد بود ؟

یکی از آخرین اقداماتی که برای درمان بیماری انجام می شود، برداشتن رحم است که البته مانند بسیاری از بیماری های دیگر که با جراحی بهبود می یابند، ممکن است عوارضی هم داشته باشند که مهم ترین و تلخ ترین آنها پایان امکان بارداری از سوی زنانی است که مورد عمل قرار گرفته اند.

اولین باری که یک خانم زیر تیغ جراحی رفت تا رحمش را بردارند، ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح (ع) بود. مبتکر این نوع عمل، هیپوکرات ها (Hippocrates) محسوب می شدند. از آن موقع تا به امروز، جراحی هیسترکتومی یا درآوردن رحم، بعد از سزارین، جزو رایج ترین عمل های جراحی در سراسر دنیا بوده است.

عمل تخلیه رحم به زبان علمی هیسترکتومی نام دارد. این عمل از شایع‌ترین اعمال جراحی در کل دنیا محسوب و به دلایل متفاوتی انجام می‌شود. بیشترین عاملی که به هیسترکتومی منجر می‌شود خونریزی‌های شدید رحمی است. اما وقتی با این مشکل مواجه شدیم باید چه تمهیداتی اتخاذ کنیم؟!

 هیسترکتومی، یک عمل جراحی است که بخاطر سلامتی، رحم را بر میدارند. این کار توسط متخصصین زن انجام می شود ،و در زنان یائسه نسبتا شایع است. در اینجا واقعیتهایی درمورد هیسترکتومی وجوددارد که  کمتر شناخته شده است  و شما باید در این مورد  بیشتر بدانید

با چه روش هایی می توانیم  با سرطان رحم مقابله کنیم این بیماری کشنده چگونه قابل پیشگیری است آیا با برداشتن رحم و انجام عمل هیسترکتومی این سرطان قابل درمان و ریشه کنی خواهد بود ؟

رایج ترین عمل جراحی برای برداشتن رحم هیسترکتومی است. این عمل یکی از روش های جلوگیری دائمی برای بچه دار شدن است. با انجام این عمل می توان لوله های فالوب را نیز برداشت. این عمل برای اهداف درمانی نیز استفاده می شود که می توان به جلوگیری از بروز سرطان رحم اشاره کرد.

هیسترکتومی چیست؟ دیواره های رحم بسیار ضخیم هستند به طوریکه به عنوان قوی ترین عضلات بدن یک زن به شمار می آید. در هنگام زایمان همین دیواره ها دچار انقباضات عضلانی و در نتیجه خروج نوزاد و درد زایمان می شوند. اما در برخی شرایط فرد در اثر بیماری، مجبور به برداشتن رحم و یا هیسترکتومی می شود. در این مطلب قصد داریم شما را با این عمل جراحی و انواع آن آشنا نماییم.

بعد از هیسترکتومی، به یک زمان کوتاه برای بهبودی در بیمارستان نیاز خواهید داشت. زمان بهبودی در خانه -قبل از اینکه فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید- به روند عمل شما بستگی دارد.