راهنمای جامع انواع غربالگری در حاملگی

غربالگری در بارداری | انواع آزمایش و تست | تشخیص نقص های مادرزادی | بهترین روش

در این مطلب چه چیزی مطالعه خواهید کرد؟

پزشکان، غربالگری در بارداری را برای همه زنان باردار توصیه می‌کنند. این آزمایش‌ها، احتمال ابتلای جنین به بیماری‌های کروموزومی یا فیزیکی را تخمین می‌زند. تست‌های غربالگری قبل از تولد اختیاری است؛ اما تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد انجام این آزمایشات بسیار مهم است زیرا می‌تواند به تصمیم‌گیری درباره ادامه یا پایان بارداری منجر شود.
غربالگری در بارداری چیست؟
آیا نتایج تست‌های غربالگری قطعی است؟
آیا انجام تست‌های غربالگری به مادر یا جنین آسیب می‌رساند؟
در ادامه این مقاله اطلاعات کامل و مفیدی درباره انواع تست‌های غربالگری و مزایا و معایب آن ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

غربالگری در بارداری چیست؟

آزمایش‌های غربالگری قبل از تولد می‌توانند احتمال ابتلای نوزاد به نقایص مادرزادی خاصی که بسیاری از آنها ناشی از اختلالات ژنتیکی هستند را مشخص کنند. این آزمایش‌ها شامل تست‌های مختلفی هستند و معمولاً در سه‌ ماهه اول، دوم و سوم انجام می‌شوند.

اهمیت انجام تست‌های غربالگری در بارداری

انجام تست‌های غربالگری در حاملگی چه اهمیتی دارد؟

مراقبت‌های دوران بارداری فرصت‌های مهمی برای رسیدگی به شرایطی هستند که می‌توانند اثرات طولانی ‌مدت بر سلامتی داشته باشند. تست‌های غربالگری در بارداری می‌توانند از انتقال پری ناتال جلوگیری کنند.
متخصصان توصیه می‌کنند که همه زنان باردار در هر دوره بارداری، آزمایش HIV، ویروس هپاتیت B ، ویروس هپاتیت C و سیفلیس را انجام دهند. تست‌های غربالگری در بارداری با هدف تشخیص و درمان به ‌موقع عفونت HCV، جلوگیری از انتقال HIV، HBV و سیفلیس به نوزاد ضروری است. زیرا تأخیر در تشخیص این بیماری‌ها درمان را مشکل و گاهی ناممکن می‌کند.
اهمیت انجام این آزمایش‌ها برای تشخیص ابتلا به بیماری‌ها و اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون، پاتائو و... نیز قابل ‌توجه است.

لیست آزمایش‌های غربالگری دوران بارداری

لیست آزمایش‌های غربالگری دوران بارداری

پزشک شما ممکن است انواع غربالگری‌ها، آزمایش‌ها و تکنیک‌های تصویربرداری را در دوره بارداری توصیه کند. این آزمایش‌ها برای ارائه اطلاعاتی در مورد سلامت فرزند شما طراحی شده‌اند و جزئی از روند مراقبت‌های دوران بارداری محسوب می‌شود. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 1. آزمایش‌های خون

  اکثر متخصصین زنان و زایمان، انجام آزمایش خون برای مشاهده سطح غلظت دو ماده پروتئین A PAPP-A پلاسمای خون و هورمون گنادوتروپین جفتی انسان hCG را توصیه می‌کنند. تغییر شدید میزان این هورمون‌ها، وضعیت جدی اختلال کروموزومی را نشان می‌دهد. این آزمایش باید در هفته‌های ۱۱ تا ۱۴ انجام ‌شود.
 2. آزمایش‌های برای بیماری سلول داسی‌شکل و تالاسمی

  ممکن است برای بررسی بیماری سلول داسی‌شکل و تالاسمی، آزمایش خون دیگری به شما پیشنهاد شود. تغییر در سطوح هموگلوبین می‌تواند باعث این بیماری‌ها شود. هموگلوبین، وظیفه انتقال‌ اکسیژن در گلبول‌های قرمز خونی را دارد.
 3. اسکن آناتومی

  اکثر سونوگرافی‌های سه‌ماهه دوم یا سونوگرافی‌های "سطح 2" بین هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ انجام می‌شود تا آناتومی نوزاد را بررسی کرده و تأیید کند که کودک در حال ‌رشد طبیعی است. پزشکان ممکن است برای زنانی که حاملگی‌های پرخطر دارند، در سه‌ماهه دوم بارداری سونوگرافی‌های متعدد تجویز کنند.
 4. غربالگری دیابت بارداری

  این آزمایش دیابت حاملگی را بررسی می‌کند، یک نوع دیابت کوتاه‌مدت که در برخی از زنان در دوران بارداری ایجاد می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را برای سلامتی نوزاد ایجاد کند، به‌خصوص اگر تشخیص داده نشود یا درمان نشود.
 5. آزمایش برای مشکلات کروموزومی

  این آزمایش خون برای غربالگری اختلالات کروموزومی (مانند سندرم داون و تریزومی ۱۸) و نقص لوله عصبی (مانند اسپینا بیفیدا) انجام می‌شود. طبق توصیه پزشک باید بین هفته‌های ۱۵ تا ۲۰ بارداری انجام شود. پزشک، نتایج این آزمایش را با آزمایش‌های غربالگری سه‌ماهه اول ترکیب خواهد کرد تا نتایج دقیق‌تری به دست آورد.
 6. تست غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT)

  آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT) یک نوع آزمایش غربالگری رایج برای مشکلات کروموزومی است. نمونه‌هایی از NIPT تست پانوراما، تست هارمونی یا تست تأییدیه هستند.
  این آزمون بین هفته‌های ۱۰ تا ۲۲ حاملگی انجام می‌شود. این تست برای بررسی DNA کودک که در خون مادر وجود دارد، انجام می‌شود. اگر نتیجه مثبت یا "خطر بالا" باشد، ممکن است cvs یا آمینوسنتز برای تأیید نتیجه آزمایش به شما پیشنهاد شود.
 7. تست غربالگری چشم برای زنان مبتلا به دیابت

  اگر قبل از بارداری دیابت برای شما تشخیص داده شد، به شما توصیه می‌شود در هر سه‌ماهه غربالگری چشم انجام دهید. این برای بررسی علائم مشکلات چشمی ناشی از دیابت مانند رتینوپاتی دیابتی است.
  رتینوپاتی دیابتی به این معنی است که دیابت شروع به تأثیرگذاری بر عروق خونی پشت چشم کرده است. این می‌تواند مشکلات چشمی جدی ایجاد کند.

غربالگری مرحله اول و زمان انجام آن

آزمایش‌های غربالگری سه‌ماهه اول شامل آزمایش خون و سونوگرافی است. این آزمایش‌ها می‌توانند از هفته ۱۰ بارداری آغاز شوند. آنها رشد کلی جنین را ارزیابی کرده و بررسی می‌کنند که آیا فرزند شما در معرض خطر بیماری‌های ژنتیکی مانند سندرم داون است یا خیر.
این غربالگری‌ها همچنین می‌توانند به پزشک در بررسی ناهنجاری‌های قلبی، فیبروز کیستیک و سایر نگرانی‌های رشدی جنین کمک کند. این آزمایش‌های غربالگری زودهنگام می‌توانند جنسیت جنین شما را نیز تعیین کنند.

غربالگری مرحله دوم و زمان انجام آن

غربالگری مرحله دوم و زمان انجام آن

تست‌های غربالگری سه‌ماهه دوم ممکن است بین ۱۴ تا 26 هفته انجام شود. غربالگری مرحله دوم می‌تواند شامل آزمایش خون برای بررسی میزان خطر داشتن فرزندی با سندرم داون یا نقص لوله عصبی باشد.
سونوگرافی آنومالی که به پزشکان کمک می‌کند تا به‌دقت آناتومی نوزاد را بررسی کنند، معمولاً بین هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ انجام می‌شود.
اگر هر یک از این تست‌های غربالگری نتایج غیرطبیعی را نشان دهد، ممکن است غربالگری‌های بعدی یا آزمایش‌های تشخیصی داشته باشید که اطلاعات دقیق‌تری در مورد فرزندتان به پزشکتان می‌دهد.

غربالگری ۳ ماهه سوم

با رشد وزن و اندازه جنین در این دوره، سیستم‌های بدن او، بالغ می‌شوند. مادران باردار ممکن است در این مدت به دلیل افزایش وزن و شروع انقباض‌های کاذب زایمان، احساس ناراحتی بیشتری داشته باشند.
در هفته‌های آخر بارداری، ممکن است معاینه لگنی برای تعیین گشاد شدن دهانه رحم انجام شود. پزشک شما در مورد هرگونه انقباض سؤال کرده و در مورد زایمان و آزمایش‌های موردنیاز در این دوره صحبت می‌کند.
در سه ماهه سوم بارداری، پزشک برای بررسی رشد و تکامل کودک و همچنین سلامت و آمادگی بدنی مادر برای زایمان آزمایش‌هایی را توصیه می‌کند. این اندازه‌گیری‌ها می‌تواند شامل موارد عمومی مثل فشارخون و وزن مادر تا موارد تخصصی‌تر مثل بررسی عفونت‌ها یا ضربان قلب جنین باشد. غربالگری سه ‌ماهه سوم از هفته ۲۷ بارداری شروع می‌شود و تا زمان زایمان ادامه می‌یابد.

هزینه انجام تست‌های غربالگری

هزینه انجام تست‌های غربالگری

هزینه تست‌های غربالگری در بارداری به علت روش‌های مختلف انجام آن متفاوت است. علاوه بر این، عواملی همچون کیفیت تجهیزات موردنظر برای غربالگری، موقعیت مکانی مراکز مربوطه و تعرفه‌ای که هر مرکز در نظر می‌گیرد، در میزان هزینه‌ها مؤثرند. بهتر است جهت اطلاع از قیمت دقیق هریک از آزمایش‌های غربالگری در بارداری با مرکز مورد نظر خود تماس گرفته و سوالات خود را بپرسید. 

آیا نتایج تست‌های غربالگری قطعی است؟

همیشه این احتمال وجود دارد که غربالگری قبل از تولد نتایج کاذب نشان دهد. گاهی نتیجه یک آزمایش غربالگری بیانگر یک مشکل جدی است، در حالی ‌که واقعاً مشکلی وجود ندارد. این نوع نتیجه را نتیجه مثبت کاذب می‌نامند. گاهی هم نتایج آزمایش منفی کاذب است؛ یعنی نشان می‌دهد هیچ مشکلی وجود ندارد، در حالی‌ که واقعاً این ‌طور نیست.
به همین دلیل در صورت مثبت ‌شدن آزمایش‌های غربالگری در حاملگی، پزشکان تست‌های تشخیصی که دقت بالایی دارند را برای تأیید نتیجه غربالگری تجویز می‌کنند. در هر حال، پزشک شما می‌تواند جزئیات مربوط به میزان دقت آزمایش‌های غربالگری در بارداری را برای شما بیان کند.

مزایای انجام تست‌های غربالگری

مزایای انجام تست‌های غربالگری

تست‌های غربالگری برای تأیید سلامت جنین انجام می‌شوند. از مهم‌ترین مزایای این تست‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 1. انجام این تست‌ها هیچ‌گونه خطری برای مادر و جنین ندارند.
 2. این آزمایشات، با تأیید سلامت نوزاد می‌توانند به کاهش اضطراب و افزایش آرامش ذهنی مادر کمک می‌کنند.
 3. غربالگری به مادر این امکان را می‌دهد که در دوران بارداری با مشاوره پزشک، بهترین تصمیمات را برای سلامتی خود و فرزندش بگیرد.
 4. اگر جنین مبتلا به بیماری است، مادر می‌تواند برای رفع این مشکل در طول بارداری یا پس از زایمان برنامه‌ریزی کند و کیفیت زندگی نوزاد خود را افزایش دهد.

معایب تست‌های غربالگری

انواع غربالگری‌های دوره اول، دوم، سوم هیچ‌گونه عوارض قابل ‌توجهی برای جنین در شکم مادر ندارند. اما تست‌های تشخیصی مانند CVS و آمینوسنتز عوارضی مانند سقط و آسیب به جنین را افزایش می‌دهد. یکی از دلایلی که توصیه می‌کنند خانم‌ها به سن بارداری خود توجه داشته باشند و خیلی دیر اقدام نکنند، این است که ناچار به انجام تست‌های تشخیصی این چنینی می‌شوند که خطرات احتمالی ذکر شده را به همراه دارد.

آیا پیش از انجام تست‌های غربالگری در بارداری نیاز به آمادگی‌های خاصی است؟

معمولاً افراد نیاز به آمادگی خاصی پیش از غربالگری ندارند و همچنین ممنوعیت غذایی برای انجام این آزمایش وجود ندارد، فقط کافی است که ۴ ساعت قبل از آزمایش غربالگری، مواد غذایی جز مایعات مصرف نشود. این آزمایش‌ها همچنین نیاز به ناشتا بودن از شب قبل را هم ندارند.

برای انجام تست‌های غربالگری در بارداری به کجا مراجعه کنم؟

برای انجام تست‌های غربالگری در بارداری به کجا مراجعه کنم؟

قطعاً پزشک شما در اولین ملاقات به آزمایش‌های غربالگری دوران بارداری اشاره خواهد کرد، زیرا بیشتر آنها در سه‌ ماهه اول و دوم انجام می‌شوند. سپس پزشک متخصص زنان، مادر باردار را به مراکز سونوگرافی و آزمایشگاهی مجهز که تست‌های غربالگری را انجام می‌دهند، ارجاع می‌دهد.

بعد از انجام تست‌های غربالگری در بارداری چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر آزمایش غربالگری قبل از تولد نشان دهد که کودک شما در معرض خطر بالایی است، به شما مشاوره ژنتیک ارائه می‌شود. مشاور حقایق را برای شما توضیح خواهد داد. همچنین تست‌های تشخیصی مانند نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی (CVS) یا آمنیوسنتز به شما پیشنهاد می‌شود. این تست‌های تشخیصی به شما نتیجه قطعی (بله یا خیر) می‌دهد.

آیا انجام تست‌های غربالگری به مادر یا جنین آسیب می‌رساند؟

آزمایش‌های غربالگری در بارداری هیچ خطری ندارند. تنها آزمایش‌های تشخیصی مانند نمونه‌گیری پرز جنینی و آمینوسنتز با عوارض اندکی همراه هستند. نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی CVS خطر احتمالی ۱ تا ۲ درصدی پارگی کیسه آب، احتمال کمتر از یک در صد احتمال سقط‌جنین و کمتر از یک در صد ریسک مرگ جنین را به همراه دارد.

سؤالات متداول

 1. آیا انجام تست‌های غربالگری در بارداری اجباری است؟

  خیر، اجباری نیست. انجام تست‌های غربالگری در بارداری یک انتخاب شخصی بر اساس باورها یا سابقه پزشکی شما است. اگر در مورد آزمایش‌های غربالگری نگران هستید، در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود مشورت کنید.
 2. زمان انجام تست‌های غربالگری در دوران بارداری چه موقع است؟

  تست‌های غربالگری متفاوتی در هفته‌های مختلف بارداری توصیه می‌شود. غربالگری ترکیبی سه ‌ماهه اول، بین ۹ هفته تا ۱۳ هفته بارداری انجام می‌شود. غربالگری دوم مادر در سه ‌ماهه دوم بارداری بین هفته‌های ۱4 تا 26 بارداری انجام می‌شود. آزمایش‌های غربالگری سه‌ ماهه سوم هم از هفته ۲۷ آغاز می‌شود.
 3. آیا انجام تست‌های غربالگری در بارداری خطرات و عوارضی دارد؟

  همان‌طور که گفته شد تست‌های غربالگری در بارداری هیچ خطری ندارند. اما تست‌های تشخیصی مانند آمنیوسنتز یا CVS خطراتی را به همراه دارند. به همین دلیل است که این آزمایش‌های تشخیصی تنها زمانی انجام می‌شوند که پزشکان به یک بیماری ژنتیکی مشکوک باشند.
 4. چقدر طول می‌کشد تا نتایج غربالگری در بارداری آماده شوند؟

  نتایج آزمایش‌های غربالگری بر اساس نوع آن حدوداً طی ۳ تا ۱۰ روز آماده می‌شود. اما نتایج آزمایش‌های تشخیصی مثل آمینوسنتز یا cvs ممکن است چندین روز یا حتی هفته‌ها طول بکشد.
 5. آیا انجام تست‌های غربالگری در بارداری درد دارد؟

  به ‌طور کلی تست‌های غربالگری درد ندارند؛ اما ممکن است هنگام برخورد سوزن با پوست برای گرفتن آزمایش خون، کمی احساس سوزش کنید. همچنین ممکن است بعد از انجام آزمایش، احساس گرفتگی ملایمی داشته باشید که بعد از چند ساعت از بین خواهد رفت.

سندرم داون چیست؟ چگونه می‌توان در دوران بارداری ابتلای جنین به آن را تشخیص داد؟ آیا نتایج غربالگری‌هایی که برای تشخیص این بیماری به کار می‌روند، 100% قطعی است؟ انجام غربالگری سندرم داون به کدام مادران توصیه می‌شود؟ انجام این تست چه مزایایی دارد؟ برای انجام آن باید به کجا مراجعه کرد؟ اگر در دوره بارداری خود هستید و به شما پیشنهاد شده است که این نوع غربالگری را انجام دهید و به دنبال کسب اطلاعات لازم درباره آن هستید، مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار خواهد داد. 

غربالگری نقص مادرزادی کلیه چیست؟ آیا غربالگری نقص مادرزادی کلیه روش مطمئنی برای تشخیص این مشکل است؟ نحوه انجام این تست چگونه است؟ هزینه انجام این غربالگری چقدر است و برای انجام آن باید به کجا مراجعه کرد؟ مدت زمان آماده شدن جواب این غربالگری چقدر طول می‌کشد؟ آیا نیاز به انجام اقدامات خاصی پیش از آن وجود دارد؟ چنانچه به دنبال دریافت اطلاعات کامل و مفید در این خصوص هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

غربالگری سه ماهه دوم بارداری شامل چه روش‌هایی است؟ اهمیت انجام غربالگری در این دوره از بارداری چیست؟ غربالگری در این دوره از بارداری احتمال وجود چه اختلالاتی را نشان می‌دهد؟ هزینه انجام آن چقدر است؟ نتایج غربالگری این دوران شامل چه مواردی است؟ اگر جواب این آزمایش‌ها احتمال وجود اختلالی را در جنین نشان داد، باید چکار کرد؟ این مطلب به تمام سوالات شما در این خصوص پاسخ داده است. پس تا انتهای آن با ما همراه باشید. 

غربالگری نقص مادرزادی لوله عصبی چیست؟ ایا انجام آن مهم است؟ از این روش غربالگری برای تشخیص احتمال وجود چه اختلالاتی استفاده می‌شود؟ بهترین زمان برای انجام آن در ماه چندم بارداری است؟ چه هزینه‌ای باید بایت آن پرداخت کرد؟ روش‌های مختلف انجام این تست کدام‌اند؟ آیا نیاز به انجام اقدامات خاصی پیش یا پس از آن وجود دارد؟ آیا همه مادران باردار باید این تست را در دوران بارداری خود انجام دهند؟ تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید تا تمام اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید. 

آیا قصد انجام غربالگری‌های دوران بارداری را دارید و هزینه آن باعث ایجاد دغدغه‌ای برای شما شده است؟ آیا می‌خواهید قیمت انجام این آزمایش‌ها را بدانید؟ هزینه غربالگری در این دوران به چه مواردی بستگی دارد؟ آیا بیمه این نوع آزمایش‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد؟ آیا بیمه تکمیلی هزینه‌ای بابت آنها به افراد پرداخت می‌کند؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ تمام سوالات خود در این خصوص را به دست آورید. 

آیا انجام غربالگری سه ماهه اول بارداری مهم است؟ انواع غربالگری‌های این دوران کدام‌اند؟ نحوه انجام آنها چگونه است؟ هزینه انجام این روش‌ها چقدر است؟ برای انجام آنها باید به کجا مراجعه کرد؟ آیا نتایج آنها قطعی است؟ چنانچه در اوایل دوره بارداری خود هستید و قصد کسب اطلاعات لازم درباره این موضوع را دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آیا در شروع دوران بارداری خود هستید و یا قصد باردار شدن را دارید و به دنبال شناخت انواع روش‌های غربالگری در این دوران هستید؟ آیا همه مادران باید این آزمایش‌ها را انجام دهند؟ هزینه انجام آن چقدر است؟ آیا جواب آنها قطعی هستند؟ اگز به دنبال دریافت کامل‌ترین و مفیدترین اطلاعات درباره این موضوع هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

نقص مادرزادی قلب چیست؟ چگونه می‌توان پیش یا بعد از بارداری آن را تشخیص داد؟ آیا غربالگری نقص مادرزادی قلب روش مطمئنی برای تشخیص این مشکل است؟ نحوه انجام آن چطور است؟ هزینه انجام این غربالگری چقدر است و برای انجام آن باید به کجا مراجعه کرد؟ مدت زمان آماده شدن جواب آن چقدر است؟ آیا نیاز به انجام اقدامات خاصی پیش از آن وجود دارد؟ چنانچه به دنبال دریافت اطلاعات کامل و مفید در این خصوص هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 

آیا انجام غربالگری سندرم پاتائو مهم است؟ در چند ماهگی باید برای این غربالگری اقدام کرد؟ برای انجام آن باید به کجا مراجعه کرد؟ هزینه انجام این غربالگری چقدر است؟ چقدر طول می‌کشد تا جواب این آزمایش آماده شود؟ آیا قبل یا بعد از آن نیاز به انجام اقداماتی خاصی هست؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا تمام اطلاعات لازم در این خصوص را به دست آورید. 

غربالگری پره اکلامپسی چیست؟ انجام آن به چه کسانی توصیه می‌شود؟ اصلا چرا باید آن را مهم دانست؟
چنانچه باردار هستید و به دنبال کسب اطلاعاتی در این خصوص هستید، مطالعه این مطلب مفید و مختصر به شما توصیه می‌شود.

Nf اصطلاحی است که در سونوگرفی آنومالی است که در سه ماه دوم بارداری برای غربالگری جنین مورد استفاده قرار میگیرد. Nf مخفف Nuchal Fold یا ضخامت پشت گردن جنین میباشد.

آیا شما نیز در دوران بارداری خود هستید و انجام غربالگری NIPT برایتان تجویز شده است؟ آیا می‌خواهید بدانید انجام آن چه اهمیتی دارد؟ این تست احتمال وجود چه اختلالاتی را نشان می‌دهد؟ زمان انجام آن در هفته چندم بارداری است؟ چه هزینه‌ای را باید بابت آن پرداخت کرد؟ مزایای انجام آن چیست؟ آیا نتایج آن قطعی هستند؟ تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید تا پاسخ تمام سوالات خود در این زمینه را به دست آورید.

استرپتوکوک گروه ب چیست؟ آیا انجام غربالگری آن در دوران بارداری مهم است؟ نحوه انجام این غربالگری به چه صورت است؟ اقدامات لازم در صورت مثبت بودن جواب این آزمایش چیست؟ اصلا چه کسانی باید این غربالگری را انجام دهند؟ چه هزینه‌ای باید برای آن پرداخت کرد؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم درباره این موضوع را بهخ دست آورید.

هدف از انجام آزمایش آمنیو سنتز در بارداری چیست؟ این آزمایش وجود چه اختلالاتی را نشان می‌دهد؟ در چند ماهگی حاملگی باید برای انجام آن اقدام کرد؟ چه افرادی باید آن را انجام دهند؟ هزینه انجام آن چقدر است؟ آیا نیاز به انجام اقدامات خاصی قبل و یا بعد از آن وجود دارد؟ چقدر طول می‌کشد تا جواب آن آماده شود و درصد قطعیت آن چقدر است؟ اگر وجود اختلالاتی در جواب این آزمایش مشاهده شد، برای برطرف کردن آنها باید به چکار کرد؟ چنانچه به دنبال پاسخ این سوالات و سایر سوالات دیگر درباره این موضوع هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه بمانید تا تمام اطلاعات لازم و مفید را به دست آورید.

انجام نمونه برداری از پرزهای جفتی چه اهمیتی دارد؟ کاربرد این نوع آزمایش چیست؟ چه زمانی باید برای انجام آن اقدام کرد؟ نحوه انجام این نمونه برداری چگونه است؟ هزینه آن چقدر است و برای انجام آن به کجا باید مراجعه کرد؟ آیا نیاز به انجام اقدامات خاصی قبل و بعد از آن وجود دارد؟ چقدر طول می‌کشد تا جواب آن آماده شود و در صورت نشان دادن وجود اختلال در جنین باید چکار کرد؟ چنانچه به دنبال پاسخ این سوالات و همچنین دریافت سایر اطلاعات لازم و کامل درباره این موضوع هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

سونوگرافی آنومالی چیست و آیا انجام آن ضروری است؟ اگر در اوایل دوران بارداری خود هستید، مطالعه این مطلب اطلاعات کاملی در خصوص این سونوگرافی در اختیارتان قرار خواهد داد. پس حتما آن ار بخوانید. 

آیا در دوران بارداری خود هستید و پزشکتان انجام سونوگرافی ان تی را برایتان تجویز کرده است؟ آیا به دنبال کسب اطلاعات کاملی درباره این روش غربالگری هستید؟ کاربرد این نوع سونوگرافی چیست و احتمال وجود چه اختلالاتی را نشان می‌دهد؟ انجام آن به چه کسانی توصیه می‌شود؟ نحوه انجام این سونوگرافی به چه صورت است؟ چه مبلغی را باید بابت آن پرداخت کرد؟ آیا پیش و پس از آن نیاز به انجام اقدامات خاصی وجود دارد؟ با همراهی ما تا انتهای این مطلب تمام اطلاعات و نکات لازم در این خصوص را به دست خواهید آورد.