اقدامات قبل از بارداری برای مرد اقدامات قبل از بارداری برای مرد متخصص زنان، زایمان و نازایی

اقدامات قبل از بارداری برای مرد

یکشنبه, 31 ارديبهشت 1402 ساعت 13:47
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آیا مردان نیز همانند زنان باید پیش از باردار شدن اقدامات خاصی را انجام دهند؟ این اقدامات شامل چه مواردی هستند؟ برای اطلاع از اقدامات و آمادگی‌های لازم قبل از بارداری برای مردان باید به کجا مراجعه کرد؟ در این مطلب ما را همراهی کنید تا تمام اطلاعات لازم در این زمینه که به دنبال به دست آوردن آنها هستید را به دست آورید.

در این مطلب چه چیزی مطالعه خواهید کرد؟

همانطور که می‌دانید داشتن جنینی سالم تا حد زیادی بستگی به سلامت مادر و پدر دارد. سهم مردان در بارداری سالم کمتر از زنان نیست.
اگر شما نیز جز مردانی هستید که می‌خواهید به زودی پدر شدن را تجربه کنید، باید به سبک زندگی پیش از بارداری خود بسیار اهمیت دهید.
به همین منظور لازم است که مردان پیش از بارداری اقداماتی را انجام دهند. حال اقدامات قبل از بارداری برای مرد شامل چه مواردی می‌شوند؟
آیا اقدامات مردان پیش از بارداری تاثیری در کیفیت و سلامت بارداری دارند؟
چه زمانی باید آنها‌ را انجام دهند؟
در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی پاسخ تمام سوالات شما درباره اقدامات آقایان قبل از بارداری بپردازیم.

آیا لازم است مردان قبل از بارداری اقداماتی را انجام دهند؟

اقداماتی که مردان قبل از بارداری لازم است انجام دهند

در گذشته تصور می‌شد اقدامات قبل از بارداری تنها مختص زنان هستند. به هر حال جنین در بدن زنان رشد می‌کند، پس همه چیز بستگی به سلامت آنها دارد.
اما علم پزشکی چیز دیگری می‌گوید! پزشکان بر این باورند که اقدامات قبل از بارداری تنها مختص زنان نبوده و شامل مردان نیز خواهند شد.
در واقع نقش مردان در بارداری سالم و بی دردسر، کمتر از خانم‌ها نیست. پس اگر می‌خواهید فرزندی سالم داشته باشید و همسرتان در دوران بارداری با چالش‌های نفس گیر روبرو نشود، انجام اقدامات قبل از بارداری برای مرد را جدی بگیرید.
گاهی بی توجهی به آنها سبب می‌شود مادر و جنین دچار بیماری‌هایی شوند که شاید تا آخر عمر همراه آنها باشند.

اقدامات لازم پیش از بارداری برای مردان

اقدامات لازم قبل از حاملگی برای مردان

و اما بیایید به سراغ اقدامات لازم قبل از بارداری برای مردان برویم. به طور کلی این اقدامات شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. پیروی از رژیم ‌غذایی سالم

  یکی از مهمترین اقدامات قبل از بارداری برای مرد پیروی از یک رژیم‌ سالم و اصولی است. بدن شما برای تولید اسپرم نیاز به مواد مغذی مختلفی خواهد داشت.
  حال شما این مواد مغذی را از طریق غذاهایی که مصرف می‌کنید دریافت و تامین خواهید کرد. در نهایت باید از مفیدترین مواد غذایی استفاده کنید. پس برای تولید اسپرم با کیفیت، مواد غذایی زیر را در برنامه تغذیه روزانه خود قرار دهید:
  • قارچ
  • گوشت قرمز
  • ماهی
  • شیر
  • میوه‌ها
  • سبزی
  • حبوبات
  • جگر گوسفندی
 2. داشتن خواب کافی و با کیفیت

  خواب نیز جز مهمترین اقدامات قبل از بارداری برای مرد تلقی می‌شود. خواب کافی می‌تواند در سلامت روح و روان شما تاثیرات مثبت داشته و توانایی باروری‌اتان را نیز افزایش دهد.
  پس بهتر است قبل از بارداری به این مسئله اهمیت داده و حداقل ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید.
 3. انجام ورزش منظم

  بی شک ورزش نیز در سلامت بدن شما و کیفیت اسپرم نقش مهمی دارد. وقتی ورزش می‌کنید بدن با سرعت بالاتری شروع به تولید اسپرم می‌کند.
  در نتیجه احتمال وقوع بارداری افزایش می‌یابد. پس انجام تمرینات ورزشی اصولی پیش از بارداری را فراموش نکنید.
 4. داشتن تناسب اندام

  اگر اضافه وزن دارید حتما برای رسیدن به تناسب اندام و وزن ایده‌آل اقدام کنید. چون وزن بالای مردان نیز در کاهش کیفیت اسپرم موثر است.
  در واقع این مسئله سبب می‌شود اسپرم توانایی کافی برای شناور شدن در فضای رحم را نداشته باشد. اگر اینگونه است، حتما چند ماه پیش از اقدام برای بارداری کاهش وزن را آغاز کنید.‌
 5. ترک سیگار و الکل

  از دیگر اقدامات قبل از بارداری برای مرد می‌توان به ترک سیگار و دخانیات اشاره کرد. مطالعات نشان می‌دهد مردانی که استعمال سیگار و مصرف الکل دارند روند تولید اسپرم بسیار طولانی خواهند داشت.
  به همین دلیل نمی‌توانند در مدت زمان کوتاه پدر شدن را تجربه کنند. از طرفی نیز سیگار و الکل بر سلامت پدر تاثیرات منفی داشته و ممکن است برای جنین نیز خطرناک باشند.
  پس اگر استعمال سیگار و مصرف الکل دارید حداقل ۶ ماه پیش از بارداری برای‌ ترک اقدام نمایید.
 6. عدم مصرف داروهای خاص

  برخی از مردان قبل از بارداری داروهای خاصی مصرف می‌کنند. برای مثال ممکن‌ است‌ داروی فشار خون، صرع و ... مصرف نمایند.
  حال بعضی از این داروها تاثیرات منفی در فرایند بارداری دارند. به همین دلیل می‌بايست این دسته از افراد حتما در خصوص داروهای مصرفی خود با پزشک مشورت نمایند.
  در این صورت پزشک ممکن است داروهای جایگزین دیگری را برای آنها تجویز کند.
 7. قرار نگرفتن در محیط‌های آلوده

  قرار نگرفتن در محیط‌های آلوده نیز جز اصلی‌ترین اقدامات قبل از بارداری برای مرد تلقی می‌شود. حتما شنیده‌اید که قرار گرفتن در معرض سرب، مواد شیمیایی، آفت کش‌ها، آهک و ... سلامت مادر را به خطر می‌اندازد.
  این مورد در خصوص مردان نیز صدق می‌کند. پس اگر در محل کار و یا خانه در معرض چنین موادی هستید، باید برای دور ماندن از آن‌ها اقداماتی انجام دهید‌.
 8. بررسی سلامت روانی

  سلامت روان مردان اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. اگر استرس دارید، دچار مشکلات روحی هستید و ... می‌بايست به روانشناس مراجعه کنید.
  اینگونه سلامت روانی شما مورد بررسی قرار گرفته و پیش از اقدام برای بارداری به درمان و کنترل مشکلات احتمالی پرداخته می‌شود. عارضه‌های روحی و روانی را به هیچ عنوان دست کم‌ نگیرید.
  چون معمولا مردانی که دچار اینگونه مشکلات هستند بارداری‌های پر چالشی را برای همسر خود رقم می‌زنند.
 9. انجام آزمایشات لازم

  آزمایشات لازم قبل از بارداری برای مردان

  آزمایشات لازم آخرین اقدامات قبل از بارداری برای مرد تلقی می‌شوند. در واقع با انجام آن‌ها پزشک به سنجش کیفیت اسپرم و سلامت جسمانی مردان می‌پردازد. این آزمایشات شامل موارد مختلفی بوده که عبارت‌اند از:
  • تجزیه و تحلیل اسپرم

   اولین آزمایشی که مردان باید انجام دهند تجزیه و تحلیل اسپرم است. این آزمایش در مطب پزشک صورت می‌گیرد. اما گاها ممکن‌ برای شما خجالت‌آور و ناخوشایند باشد.
   به همین دلیل بهتر است آن را در خانه انجام دهید. یعنی پس از رسیدن به انزال مایع منی را درون کاندوم جمع کرده و به آزمایشگاه تحویل دهید.
   در آزمایشگاه مایع منی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا پزشک بتواند تحرک اسپرم را نیز بسنجد. همچنین غلظت منی هم مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. هدف از انجام این آزمایش بررسی سلامت و کیفیت اسپرم است.
  • آزمایش ادرار

   دیگر آزمایشی که جز اقدامات قبل از بارداری برای مرد تلقی می‌شود، آزمایش ادرار است‌.
   گاهی پزشک احتمال می‌دهد که برخی اختلالات ناباروری در مرد بروز پیدا کرده‌اند‌. در این صورت برای تشخیص آن‌ها آزمایش ادرار را توصیه خواهد کرد.
  • آزمایش هورمونی

   برخی هورمون‌ها در بدن مردان وجود دارند که به تولید اسپرم کمک می‌کنند. پزشکان این نوع هورمون‌ها را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد. به این منظور از فرد آزمایش خون گرفته می‌شود تا بتوان میزان هورمون‌های بدن او را سنجش کرد.
  • آزمایش ژنتیک

   فراموش نکنید که فرزند شما نیمی از ژن خود را از پدر به ارث می‌برد. پس انجام آزمایش ژنتیک را نیز فراموش نکنید.
   با انجام این آزمایش اختلالات ژنتیکی احتمالی در افراد تشخیص داده می‌شوند.‌ سپس هر فرد می‌تواند برای درمان و کنترل آن‌ها پیش از بارداری اقدام کند.‌

نحوه کسب اطلاعات درمورد اقدامات لازم مرد قبل از بارداری

حتما شما نیز قصد انجام اقدامات قبل از بارداری برای مردان را دارید. حال برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آن‌ها می‌توانید از طریق اینترنت مطالعاتی داشته باشید. اما در حالت کلی بهتر است در خصوص نحوه و زمان انجام آن‌ها و همچنین کسب اطلاعات کلی‌تر با پزشک مشورت نمایید.

سوالات متداول

 1. مردان قبل از بارداری چه غذاهایی مصرف کنند؟

  بهتر است مردان غذاهای سرشار از زینک، کلسیم، پروتئین و ویتامین مصرف کنند.
 2. آزمایشات قبل از بارداری برای مردان در چند جلسه انجام می‌شوند؟

  معمولا در ۴تا ۶ جلسه صورت می‌گیرند.
 3. آیا مردان پیش از بارداری نیاز به تزریق واکسن دارند؟

  گاها بله، اما این مسئله می‌بايست حتما توسط پزشک بررسی شود.
 4. چه زمانی انجام اقدامات پیش از بارداری را شروع کنیم؟

  بهتر است یک سال پیش از بارداری انجام این اقدامات را آغاز کنید.
خواندن 64 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 مرداد 1402 ساعت 13:49

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.